Подзвонити зараз Поставити питання

Житлові спори

На сьогоднішній день, досить актуальним є квартирне питання і разом з тим житлові суперечки є актуальними для величезної кількості людей, які можуть виникати як між родичами на право власності тієї чи іншої частини будинку або квартири, так і серед громадян, які могли стати жертвою шахраїв і у яких забрали власний будинок або квартиру.
Якщо у Вас виникли житлові спори, Юридична компанія «Дем’яненко та партнери» маючи величезний досвід в сфері житлового права, здатна надати кваліфіковану допомогу у вирішенні проблем житлових спорів.

Як не залишитися без квартири: 10 порад для захисту від шахрайських схем

Шахрайські схеми з нерухомістю

— Власне житло — це річ, заради придбання якої людям часто доводиться працювати значну частину життя. Відтак, стійкість права власності на свою квартиру є надважливою та має перебувати під пильною охороною держави.

Передісторія

Механізм захисту права розвивався безперервно — перші кардинальні зміни були запроваджені у 2013 році. Так, був створений Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, де додатково фіксуються речові права на нерухоме майно. Крім того, була ліквідована монополія комунальних бюро технічної інвентаризації (БТІ). Функції державних реєстраторів змогли виконувати нотаріуси. Проте, разом із позитивними змінами, це викликало й негативні наслідки у вигляді зловживань в роботі з державними реєстрами, 70% зловживань здійснювали 5% суб’єктів.

Згодом, у 2019 році Мін’юст скасував акредитацію для багатьох комунальних підприємств, які мали доступ до Держреєстру речових прав на нерухоме майно — комунальні підприємства часто фігурували в рейдерських схемах захоплення нерухомості. Це, звісно, покращило ситуацію, проте комісія при Міністерстві юстиції все ще змушена розглядати значну кількість скарг.

З огляду на суттєву вартість квартир та, при цьому, не завжди високу правову обізнаність власників житла, з’явилася значна кількість шахраїв, націлених на незаконне заволодіння чужими квадратними метрами.

Через розвиток системи захисту права та переведення до цифрового простору відомостей про право власності, наразі вже досить рідко зустрічаються схеми, де квадратні метри безпідставно змінюють власника в реєстрі. Так, разом із системою захисту прав, розвиваються і рейдерські схеми захоплення.

Фальсифікація правовстановлюючих документів

Найбільшу віктимість для всіх шахрайств із житловою нерухомістю мають люди, які купували її за старими процедурами (до 2013 року). Так, всі їх правовстановлюючі документі наявні виключно в паперовому вигляді, а відомості про право містяться в реєстрових книгах місцевих бюро технічної інвентаризації.

Особливо обережними варто бути власникам нерухомого майна, які набули своє право до набрання чинності Цивільним кодексом України (до 1 січня 2004 року). На той часи не всі договори купівлі-продажу нерухомості підлягали нотаріальному посвідченню. Наприклад, на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), вони укладалися в простій письмовій формі та підлягали реєстрації на біржі, з подальшою реєстрацією в БТІ.

Такі договори в простій письмовій формі та довідки з бюро технічної інвентаризації досить легко підробити. Тут шахраям навіть не доводиться залучати «не чистих на руку» нотаріусів і реєстраторів — достатньо просто зробити якісний пакет підроблених документів.

Судова практика

В такому випадку, належним способом судового захисту права буде витребування майна з незаконного володіння особи. Якщо шахраї продали майно третій особі, яка не знала і не могла знати про шахрайську схему, це буде витребуванням майна у добросовісного набувача. Зазвичай, судова практика в такому випадку стає на сторону першого власника майна, бо майно вибуло з його володіння поза його волею. Проте, трапляються судові рішення такі як у справі № 645/4220/16-ц.

В зазначеній справі шахраї, шляхом підроблення заповіту присвоїли собі право власності на квартиру, після чого продали її стороннім особам. Суд, посилаючись на практику ЄСПЛ зазначає, що у вказаній справі мало місце бездіяльність влади в рамках процедур, спеціально призначених для запобігання шахрайству при вчиненні правочинів з нерухомим майном (при оформленні заповіту та при подальшому відчуженні). Також суд на підставі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначає, що конструкція, за якої добросовісний набувач утрачає майно й сам змушений шукати способи компенсації своїх втрат, є неприйнятною та покладає на добросовісного набувача індивідуальний та надмірний тягар, а факт незаконного відчуження та допущення продажу квартири не може породжувати правових наслідків для добросовісного набувача, проте, вочевидь, є підставою для виникнення обов’язку щодо відшкодування збитків, завданих таким відчуженням.

Тобто, суд в такому випадку не повертає квартиру початковому власнику, а відправляє його до чергового судового процесу — проти державних реєстраторів, які допустили факт порушення права.

Як захищатися?

Від такого роду шахрайства досить ефективним способом захисту є проста реєстрація свого права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Ця проста юридична дія позбавить можливості зловмисників підробити правовстановлюючі документи в простій письмовій формі, значно ускладнивши їм життя.

Купівля у довіреної особи

Ще однією,  досить популярною схемою шахрайства є продаж квартири довіреною особою – представником власника на підставі довіреності. Вона користується значною популярністю серед шахраїв, адже довіреність — це документ, який підробити не так і складно, особливо зважаючи на наявність непоодиноких випадки, коли охочі підзаробити нотаріуси готові виписати довіреність на особу за відсутності довірителя.

Так, шахрай робить собі довіреність на право повністю розпоряджатися нерухомістю та отримувати за нього плату. В більшості випадків, шахраї прикриваються фактичною відсутністю власника в місті чи в країні та неможливістю повернутися для вчинення угоди (наприклад, через карантинні обмеження).

Якщо ж у справі брав участь «не чистий на руку» нотаріус, то викрити підроблену довіреність буде майже неможливо. Тут вам навряд чи зможе допомогти адвокат чи нотаріус, який буде проводити угоду. Бланк довіреності буде справжнім, вона буде дійсна в реєстрі — лише підпис довірителя буде підробним. Для встановлення факту такого підроблення необхідне залучення експерта та декілька справжніх зразків підпису довірителя.

Як захищатися?

Для захисту від такого роду схем, можна вимагати від довіреної особи негайної телефонної розмови, бажано з відео-зв’язком із власником. Так, потрібно поставити власнику питання щодо сусідів, квартири, сплати комунальних послуг та інші питання, відповіді на які шахраї не змогли б завчасно підготувати. Проте, якщо підготовка до афери була якісною, то жодних сумнівів власник у вас викликати не буде. Сплату, в такому випадку, потрібно здійснювати виключно на банківський рахунок власника квартири. При цьому, в жодному разі не можна виконувати розрахунків готівкою у нотаріуса.

На жаль, захиститися від такого роду шахрайства за участі нечесного нотаріуса майже неможливо. Тому я рекомендую все ж утриматися від підписання будь-яких угод щодо купівлі нерухомості з представниками власників за довіреністю. Пам’ятайте, що зняти цей ризик на 100% неможливо, а його наслідками можуть бути довгі судові спори.

За ст.330 ЦК України, якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває права власності на нього, якщо відповідно до ст. 388 ЦКУ майно не може бути витребуване у нього.

За ч.1 ст.388 ЦК України, якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно:

 1. Було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння;
 2. Було викрадене у власника чи особи, якій він передав майно у володіння;
 3. Вибуло з володіння власника чи особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

При цьому, майно не може бути витребуване від добросовісного набувача, якщо воно було продане у порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Відтак, згідно до ст.330, 388 ЦК України покупець не набуває права власності на майно, придбане від сторонньої особи, у якої не було повноважень діяти від імені власника, бо це майно може бути у нього витребуване. Право власності дійсного власника в такому випадку презюмується та не припиняється з відчуженням майна сторонньою особою проти волі власника. Проте, вірогідно, таку позицію доведеться довго доводити в судовому порядку.

Звернення стягнення на майно для погашення боргу

Для реалізації цієї схеми можуть залучатися судові інстанції. Також бажано, щоби власник майна не проживав у своїй квартирі. Ще краще — перебував за кордоном. Після від’їзду власника за межі країни штучно створюється судовий спір щодо стягнення з власника боргу за підробною розпискою чи з відшкодування майнової шкоди, яку він начебто спричинив. Суд визнає борг за власником і накладає арешт на його нерухомість. Після цього приватний або державний виконавець, який буде діяти в межах чинного законодавства, ініціює продаж арештованого майна боржника шляхом проведення публічного аукціону. Кошти, отримані від продажу майна, отримають зловмисники для погашення «боргу».

Це вже досить не проста схема і виконати її зловмисники фактично можуть власноруч, без залучення «не чистих на руку» посадовців. Проте, в такому разі, це буде займати значний проміжок часу, не менше, ніж шість місяців.

Як захищатися?

У разі тривалої поїздки закордон, бажано періодчино перевіряти наявність судових проваджень відносно вас. Крім того, варто перевіряти поштову скриньку за місцем вашої реєстрації.

Продаж отриманої спадщини

Продаж отриманої спадщини досить логічно вкладається до реалій, коли спадкоємці бажають продати отриману в спадок квартиру, тому, зазвичай, їх доброченсність не викликає сумнівів. Слід пам’ятати, що, особливо, якщо спадщина щойно отримана, заповіт може виявитись підробленим, або ж на спадщину можуть претендувати особи, які прямо під час підписання договору купівлі-продажу відстоюють своє право на спадщину в суді. Якщо в подальшому право спадкоємця на спадщину чи на її частину буде скасовано в судовому порядку, то і договір, укладений ним відносно такого нерухомого майна, буде вважатися недійсним.

Така судова позиція підтверджується правовим висновком Судової палати у цивільних та господарських справах ВС у справі № 6-2233cs16. Тут особа, набувши права власності на майно за рішенням суду, яке набрало законної сили, одразу продала набуте. В подальшому це рішення суду було скасоване. Суд зазначає, що положення ст.388 ЦК України застосовується як підстава позову про повернення майна від добросовісного набувача, якщо воно вибуло з володіння власника чи особи, якій він передав майно не з їхньої волі іншим шляхом.

Вибуття майна з володіння власника на підставі судового рішення, ухваленого щодо цього майна, проте в подальшому скасованого, вибуває з володіння власника.

Як захищатися?

До купівлі квартири, набутої за заповітом, необхідно ставитися дуже обережно. Бажано, щоби після набуття права спадкоємцем минуло хоча б кілька місяців. Обов’язково потрібно перевірити наявність судових позовів до спадкоємця чи позовів щодо визнання недійсним. Проте, варто пам’ятати, що позовна давність для оскарження заповіту є загальною — 3 роки. В разі, якщо ви не впевнені у продавці, від такої угоди також варто відмовитися.

У підсумку

Ми розглянули лише основні, найпопулярніші варіанти шахрайства. Та фантазія і творчість шахраїв є безмежною, тому до угоди завжди бажано залучати компетентних спеціалістів для уникнення ризиків.

Отже, для збереження власного майна та коштів при купівлі квартири варто дотримуватись таких порад:

ОСНОВНІ ДЕТАЛІ ДАРУВАННЯ НЕРУХОМОСТІ.

Відповідно до норм цивільного законодавства, за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Отже, після набуття права власності на нерухоме майно, право власності на предмет договору слід зареєструвати відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Постанови КМУ від 25.12.2015 № 1127 “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Договори про відчуження (дарування) нерухомого майна посвідчуються за місцезнаходженням цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін правочину.

Оформлюючи договір дарування нерухомого майна нотаріус перевіряє, чи відповідає зміст угоди справжнім намірам сторін, визначає дієздатність фізичних осіб, а також правоздатність та дієздатність юридичних осіб, які беруть участь у правочині.

Слід звернути увагу, що у договорів дарування, якщо його учасниками є подружжя – існують деякі особливості. Так, згідно зі ст. 67 СК України, чоловік, дружина мають право укласти з іншою особою договір дарування щодо своєї частки у праві спільної сумісної власності подружжя лише після її визначення та виділу в натурі або визначення порядку користування майном.

Для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово.

Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.

Відповідно до ст. 727 ЦК України, договір дарування нерухомих речей може бути розірвано за вимогою дарувальника, якщо обдаровуваний умисно вчинив кримінальне правопорушення проти життя, здоров’я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей. Якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування.

Дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування, якщо обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність.

Дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування, якщо внаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, що становить культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена.

Дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування, якщо на момент пред’явлення вимоги дарунок є збереженим.

У разі розірвання договору дарування обдаровуваний зобов’язаний повернути дарунок у натурі.

Слід врахувати, що до вимог про розірвання договору дарування застосовується позовна давність в один рік.

Інформація з Інтернету.

Ризики при сплаті грошей вперед по розписці при придбанні житла?

Питання:

Якщо Ви маєте намір придбати квартиру. Продавець увійде в право власності після оформлення спадщини але гроші просить зараз і заселяється одразу. Чи має силу розписка? У випадку, якщо потрібно буде звертатися до суду або якщо щось станеться, чи зможете Ви повернути кошти? Які ще документи Ви можете стребувати у продавця.

Відповідь:

Чи має силу розписка? Так, розписка має юридичну силу, але лише як документ, який підтверджує факт передачі грошей/квартири. При цьому сама по собі розписка юридично не закріплює Ваші домовленості з продавцем щодо купівлі-продажу майна. Тому, зважаючи на судову практику, не радимо Вам йти на такий ризик. Розписка, на відміну від договору, є одностороннім правочином, тобто говорить лише про зобов`язання однієї сторони. Важливо розуміти, що розписка не є завдатком, вона може існувати лише разом з Договором.

У деяких випадках продавець житла додатково пише покупцеві розписку, але жодним чином не обмежуються лише однією розпискою в силу якихось певних життєвих обставин. Тому, в разі форс-мажорних обставин, шанс повернути Ваші кошти в судовому порядку буде практично нульовий. Інша справа, якщо продавець напише розписку дещо іншого характеру, наприклад, боргова розписка, ПРОТЕ це вкрай не вигідно для самого продавця, на що, ймовірно, він і не погодиться.

Вкрай важливо розуміти, що без оформлення договору, сама по собі розписка не враховується в судовому порядку. І не буде вважатися підставою для отримання компенсації.

Інформація із Інтернету.

Якщо квартира придбана лише частково за кошти кредиту, виселити без надання іншого житла не можна.

Рішення ВС у справі №310/2950/18

У справі №310/2950/18 банк звернувся до суду з позовом про виселення позичальника з сім’єю без надання іншого житлового приміщення.

Свої вимоги обґрунтував наявністю боргу за кредитом.

З цього приводу КЦС зазначив наступне.

Ст.109 ЖК УРСР встановлює загальне правило про неможливість виселення громадян без надання іншого житла. Винятком є звернення стягнення на жиле приміщення, придбане за рахунок кредиту та надане в іпотеку.

Виходячи з гл.26 ЦК, частка в праві спільної часткової власності та жиле приміщення є окремими об’єктами цивільних прав, оскільки частка виступає не як частина речі чи право на неї, а як частина права на всю річ як єдине ціле.

Тобто:

 • право спільної часткової власності поширюється на все спільне майно;
 • частка в праві спільної часткової власності не є конкретною часткою майна.

Жилі приміщення та частка в праві спільної власності можуть складати різні за змістом та наповненням правові поняття, що не дає можливості розповсюдити дію норм про виняток із правила, встановленого ч.2 ст.109 ЖК.

Отже, виселення з приміщення без надання іншого житла відбувається у разі, якщо воно було придбане за кредитні кошти.

У разі, якщо за кредитні кошти набуто інший об’єкт цивільних прав (частку в праві спільної часткової власності), а не житлове приміщення, передане в іпотеку, то виселення без одночасного надання іншого постійного житла не допускається.

У цій справі квартира була придбана частково за власні кошти і частково за кредитні.

Тож вважати квартиру придбаною за рахунок кредиту, повернення якого забезпечене іпотекою цього приміщення, не можна. Відтак, і виселенню без надання іншого житла відповідачі не підлягають.

Інформація з Інтернету.

Грошова компенсація за зруйноване житло внаслідок збройної агресії РФ

Механізми грошової компенсації за зруйноване житло внаслідок збройної агресії Російської Федерації

Варіант № 1 «Портал «Дія»»:

Пошкоджене (зруйноване) майно – майно, яке внаслідок обставин, пов’язаних із збройною агресією, частково втратило свої споживчі властивості та економічну цінність, що обмежує його використання за призначенням (при цьому таке майно може бути відновлене і знову набути повністю або частково втрачених корисних якостей для використання його за призначенням) (Законопроект № 5177 «Про захист права власності та інших речових прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії»).

Прийняття рішення про надання грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації:

Ідентифікатор послуги: 01746 Інформація про послугу:

Постраждалі, які є власниками житла, яке перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, мають право на отримання грошової компенсації після проведення обстеження житла. Для того, щоб отримати компенсацію потрібно звернутись до органу місцевого самоврядування/військово-цивільної адміністрації за місцем розташування зруйнованого житла.

Строк: до 30 днів
Вартість:Безкоштовно

Як замовити послугу: Подати заяву на отримання послуги заявник може особисто або через законного представника, шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом).

Де отримати: військово-цивільна адміністрація; виконавчі органи сільських, селищних, міських рад

Документи, що необхідно надати для отримання послуги:

 • Заява про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації;
 • Копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;
 • Копія одного з передбачених Податковим кодексом України документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім випадків, коли постраждалим є іноземець, особа без громадянства або особа, яка через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відмітку в паспорті громадянина України) (крім іноземців та осіб без громадянства);
 • Нотаріально завірені копії документів, що підтверджують наявність права власності у постраждалого на житло на момент подання заяви про проведення обстеження житла.

Примітка:

Протягом 5 календарних днів з моменту надходження заяви заявник отримує повідомлення про рішення та дату проведення обстеження житла (яке здійснюється у строк не більше 30 календарних днів з моменту прийняття такого рішення).

Протягом 3 робочих днів з моменту проведення обстеження безоплатно заявник отримує від органу місцевого самоврядування/військово-цивільної адміністрації:

 • акт обстеження житла;
 • довідку про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

Наступник кроком необхідно зареєструвати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно припинення права власності на зруйноване житло.

Для цього слід звернутися до державного реєстратора та подати:

 • акт обстеження житла;
 • документ, що посвідчує право власності на об’єкт нерухомого майна.

Після отримання довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації постраждалі, їх законні представники або представники, які діють на підставі нотаріально посвідченої довіреності, додатково подають другий пакет документів органам місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності – військово-цивільним адміністраціям населених пунктів:

1) заяву у довільній формі про виплату грошової компенсації. У заяві зазначаються реквізити банківської картки (карткового рахунка у банку), на яку (який) перераховується компенсація, та зазначається, що заявник не звертався за виплатою до інших органів місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності – військово-цивільних адміністрацій населених пунктів;

2) копію довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації;

3) копію акта обстеження житла;

4) інформаційну довідку (витяг) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням, яка видається в установленому порядку на підставі акта обстеження житла.

Протягом 3 робочих днів з дати прийняття постраждалому надсилається рішення щодо надання (із зазначенням розміру) або відмови в наданні грошової компенсації.

Результат та способи отримання результату:

 • Рішення про надання грошової компенсації
 • Рішення про відмову у наданні грошової компенсації.

Отримати результати надання послуги заявник може особисто або через законного представника, поштовим відправленням на вказану при поданні заяви адресу (рекомендованим листом).

Рішення приймається протягом десяти робочих днів з моменту отримання списку постраждалих (з продовженням строку до 30 днів).

Органи, до яких оскаржується: Окружний адміністративний суд

Нормативні документи:

 • Постанова КМУ від 02.09.2020 №767 «Питання виплати грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації».

Варіант № 2: Звернення до суду України, Європейського суду з прав людини, Міжнародного кримінального суду

Реституція – відновлення права власності чи іншого речового права, порушеного внаслідок збройної агресії, в обсягах, що відповідають змісту такого права до його порушення (Законопроект № 5177 «Про захист права власності та інших речових прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії»).

З метою фіксації факту руйнування майна, для подальшого отримання компенсації (в тому числі і при зверненні до Європейського суду з прав людини, Міжнародного кримінального суду) необхідно мати наступні документи:

 • правовстановлюючі документи на майно, технічний паспорт;
 • витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (за можливості);
 • в разі пожежі, аварійного стану – Акт Державної служби з надзвичайних ситуацій;
 • в разі функціонування місцевої (військово – цивільної) адміністрації – Акт обстеження житла;
 • фото та відео фіксацію руйнувань з прив’язкою до місцевості та з наявністю «крупних та детальних планів»;
 • письмові пояснення свідків руйнування (або ініціали та контакти свідка для зв’язку);
 • статті, фото та відео ЗМІ щодо факту обстрілу, руйнування, пошкодження (в разі наявності).
 • Акт оцінки майна або висновок судової будівельно-технічної експертизи щодо розміру завданої шкоди;
 • зареєстрована заява до правоохоронних органів (з нижчепереліченими копіями) за статтею 258 Кримінального кодексу України (терористичний акт) та витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Примітка:

Розмір грошової компенсації за зруйновану або пошкоджену квартиру (житловий будинок) визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження такого майна (ч. 10 ст. 86 Кодексу Цивільного Захисту України), але… не більш як 300 тис. гривень за один об’єкт зруйнованого житла (п. 32 Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 р. N 947 «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації»).

Заява про стягнення матеріальної шкоди, завданої в результаті проведення антитерористичної операції, до суду подається за правилами позовного провадження з урахуванням статті 1166 Цивільний кодекс України, статті 19 Закон України «Про боротьбу з тероризмом», пункту 6 частини першої статті 21 та частини десятої статті 86 Кодексу цивільного захисту України за місцем заподіяння шкоди майну або за місцем проживання чи перебування позивача.

Відповідачами у даній позовній заяві зазначається Держава Україна в особі Кабінету Міністрів України та Державної казначейської служби України (не виключно, що судова практика буде змінюватися й відповідачем буде держава агресор, адже до ч. 6 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної внаслідок тимчасової окупації державі Україна, юридичним особам, громадським об’єднанням, громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, у повному обсязі покладається на Російську Федерацію як на державу, що здійснює окупацію. Держава Україна всіма можливими засобами сприятиме відшкодуванню матеріальної та моральної шкоди Російською Федерацією.

За для визначення розміру шкоди завданої майну або вартості його відновлення, в судовому процесі залучається експерт і проводиться судова будівельно-технічна експертиза.

Позивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення звільнені від сплати судового збору.

На вимоги про захист права власності чи іншого речового права, порушення, оспорювання чи невизнання яких є наслідком збройної агресії, позовна давність не поширюється.

Після вичерпання національних засобів захисту слідує звернення до Європейського суду з прав людини (протягом чотирьох місяців з дати винесення остаточного рішення). Підставами для звернення до зазначеного суду є порушення статті 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (захист власності) та статей 6, 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

Судова практика:

 • Постанова Великої Палати Верховного Суду від 04 вересня 2019 року у справі № 265/6582/16-ц (ЄДРСРУ № 86310215);
 • Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 18 березня 2020 року у справі № 757/43306/16-ц;
 • Рішення Європейського суду з прав людини від 19 жовтня 2012 року у справі «Катан та інші проти Молдови та Росії»;
 • Рішення Європейського суду з прав людини від 28 липня 2015 року у справі «Антон Васильович Лісний та два інших заявника проти України та Росії»;
 • Рішення Європейського суду з прав людини від 16 червня 2015 року у справі «Саргсян проти Азербайджану».
 • Інформація з інтернету.

Проект Закону про компенсацію за знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій спричинених військовою агресією Російської Федерації (вступна частина та терміни)

На сайті Верховної Ради України з’явився текст проекту Закону України «Прокомпенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомогомайна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричиненихвійськовою агресією Російської Федерації».

Опис статей (вступна частина та ст.1 Законопроекту):

 • Мета Закону;
 • Терміни, які вживаються в Законопроекті

Вказаний Закон визначає правові та організаційні засади надання компенсації  за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації з дня набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”.

Примітка: Важливість вказаного визначається 1) строком відліку дії цього Закону, а саме з 24.02.22 р. ; 2) та підставами застосування, а саме внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

Оскільки, існує Постанова Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 р. N 947 «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації» та Законопроект № 5177 «Про захист права власності та інших речових прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії».

Терміни, які вживаються в Законопроекті:

 • Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (далі – Реєстр пошкодженого та знищеного майна) – єдина державна інформаційно-комунікаційна система, яка призначена для збирання, накопичення, обліку, обробки, зберігання та захисту інформації (документів) про майно, яке пошкоджене та знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, власників такого майна, компенсацію за пошкодження та знищення такого об’єкта та іншу інформацію (документи), визначену цим Законом;
 • знищені об’єкти нерухомого майна – об’єкти нерухомого майна, які знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, та відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції або є економічно недоцільним:

а) квартири, інші житлові приміщення в будівлі, приватні житлові будинки, садові та дачні будинки;

б) об’єкти будівництва, у яких були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції та щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;

в) складові частини об’єктів, визначених підпунктом “б” цього пункту, які після прийняття в експлуатацію є самостійними об’єктами нерухомого майна.

Примітка: Слід вказати, що Законодавець враховує не тільки збудовану (первину, вторинну) нерухомість, а й «законні» недобудови в яких були зведені тільки несучі та зовнішні огороджувальні конструкції.

Вказане не зовсім корелюється із судовою практикою, адже 19 березня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи № 2-4435/2008, провадження № 61-1950 св 18 (ЄДРСРУ № 73029690) та Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду 29 березня 2018 року у справі № 909/935/15 (ЄДРСРУ № 73032990) підтвердив раніше висловлену правову позицію про те, що визнання права власності на об’єкт незавершеного будівництва, не прийнятого до експлуатації, в судовому порядку нормами ЦК України чи іншими нормативними актами не передбачено.

Таким чином, прийняття вказаної норми буде сприяти всебічної компенсації фактично тільки «інвестованих» коштів в майбутній об’єкт нерухомості, який набуває свій статус тільки після введення в експлуатацію та реєстрації право власності.

 • компенсація – відшкодування майнової шкоди за пошкоджений та/або знищений об’єкт нерухомого майна, завданої внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації у спосіб, передбачений цим Законом;

Примітка: Наприклад в законопроекті № 5177 «Про захист права власності та інших речових прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії» передбачалось поняття «реституція» – відновлення права власності чи іншого речового права, порушеного внаслідок збройної агресії, в обсягах, що відповідають змісту такого права до його порушення.

 • пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку – приміщення загального користування (місця загального користування), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території;

Примітка: Це взагалі новела законодавства і скоріш за все призначена для суб’єктів компенсації, таких як: об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

 • пошкоджені об’єкти нерухомого майна – об’єкти нерухомого майна, які пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, та можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції:

а) квартири, інші житлові приміщення в будівлі, приватні житлові будинки, садові та дачні будинки;

б) об’єкти будівництва, у яких були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції та щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;

в) складові частини об’єктів, визначених підпунктом “б” цього пункту, які після прийняття в експлуатацію є самостійними об’єктами нерухомого майна.

Примітка: Різниця з вищевказаним пунктом «знищені об’єкти нерухомого майна» у слові «знищені» та «пошкоджені», во всьому іншому вони дублюють один одного.

Надалі, термін “багатодітна сім’я” вживається в цьому Законі у значенні наведеному у Законі України “Про охорону дитинства”, терміни “учасники бойових дій”, “особи з інвалідністю внаслідок війни” вживаються у цьому Законі у значенні наведеному у Законі України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, інші терміни в цьому Законі вживаються у значенні наведеному в Цивільному кодексі України, законах України “Про публічні електронні реєстри”, «Про оборону України», «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та інших законодавчих актах України.

Інформація з Інтернету.