Подзвонити зараз Поставити питання

КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ:

В Україні розширили перелік суб’єктів права на безоплатну правову допомогу

Верховна Рада розширила коло осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.

Так, 3 травня 2022 року було прийнято Закон України №2 238-IX «Про внесення змін до частини першої статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» щодо розширення переліку осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу» (набирає чинності 20 травня 2022 року).

Зокрема, право на безоплатну вторинну правову допомогу отримали потерпілі від кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості, катування або жорстокого поводження під час воєнних дій чи збройного конфлікту.

«Відтепер потерпілі від сексуального насильства та катувань можуть звернутися до системи надання безоплатної правової допомоги та отримати послуги з представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами. Юристи системи надання безоплатної правової допомоги допоможуть їм скласти позовні заяви та інші документи процесуального характеру у кримінальних провадженнях, розпочатих за фактом вчинення таких кримінальних правопорушень», – зазначила начальниця управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Наталія Марчук.

Крім того, люди, які не мають документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, мають право отримати правові послуги з представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, а також складення документів процесуального характеру з питань встановлення в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення, пов’язаних з оформленням та видачею таких документів.

Як зазначено у пояснювальній записці, з моменту повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України сексуальне насильство, катування, жорстоке поводження з цивільним населенням на окупованих територіях має масовий характер. Сексуальне насильство стало ще однією зброєю проти мирного населення на тимчасово окупованих територіях.

Нормами міжнародного гуманітарного права, зокрема, Конвенцією про захист цивільного населення під час війни, передбачено, що жінки потребують особливого захисту від будь-якого зазіхання на їхню честь, і, зокрема, захисту від зґвалтування, примушування до проституції чи будь-якої іншої форми посягання на їхню моральність. Зґвалтування та інші форми сексуального насильства, пов’язаного з воєнними діями та збройними конфліктами відповідно до Римського статуту Міжнародного кримінального суду є злочинами проти людяності. У зв’язку з цим виникла необхідність у забезпеченні таких потерпілих осіб правом на безоплатну вторинну правову допомогу.

«З 2014 року, з початком окупації Криму та частини територій Донецької та Луганської областей, правоохоронці та правозахисники фіксували непоодинокі випадки катувань, жорстокого поводження та сексуального насильства. Після повномаштабного вторгнення росії на територію України кількість таких випадків значно зросла. Те, що ці люди сьогодні отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу свідчить, що Україна оперативно реагує на виклики сьогодення. Постраждалі від катувань, жорстокого поводження та сексуального насильства отримали правовий захист від держави», – наголошує заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області Наталія Радушинська.

Крім того, у зв’язку з широкомасштабним вторгненням російської федерації в Україну однією з ключових проблем внутрішньо переміщених осіб, які змушені покинути місця постійного проживання, є знищення або втрата документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

До того ж сьогодні є випадки відсутності документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України у деяких представників ромської національної меншини та бездомних осіб.

Ще однією з проблем, як свідчить практика, є надання допомоги в отриманні паспорта колишнім засудженим, якщо на момент звільнення засудженого в його особовій справі відсутній паспорт.

«Важливо, що правову підтримку отримали і ті, хто втратив документи. Сьогодні ми бачимо, що чимало внутрішньо переміщених осіб, втікаючи від бомбардувань та обстрілів, лишаються без паспорта. Адвокати та працівники системи надання безоплатної правової допомоги можуть допомогти цим людям відновити знищенні чи втрачені документи», – говорить Наталія Радушинська.

Отже, з метою захисту, насамперед, осіб, які постраждали від сексуального насильства, катувань, жорстокого поводження під час воєнних дій чи збройного конфлікту, а також осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, виникла необхідність в забезпеченні їх права на безоплатну вторинну правову допомогу.

«Безоплатну первинну правову допомогу – консультації та роз’яснення – можуть отримати всі громадяни України. Безоплатна вторинна правова допомога надається уразливим категоріям населення. Через війну, що розв’язала росія в Україні, з’явилася велика кількість людей, які постраждали від наслідків повномасштабних воєнних дій, що наразі відбуваються на всій території України. Система надання безоплатної правової допомоги готова надати правову допомогу всім, хто її потребує», – зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Нагадуємо, що отримати безоплатну правову допомогу в умовах воєнного стану можна наступними способами:

  • за Єдиним контактним номером системи надання БПД – 0 800 213 103. (за цим номером надаються консультації та роз’яснення з правових питань, додаткові відомості про надання безоплатної правової допомоги тощо. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні);
  • номер для дзвінків з-за кордону: +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку);
  • у мобільних застосунках «Безоплатна правова допомога»: https://bit.ly/3hwwgqR або «Твоє право»: https://bit.ly/3iorbkE;
  • у месенджерах Телеграм: http://legalaid.gov.ua/telegram.html та Вайбер: http://legalaid.gov.ua/viber.html;
  • у кабінеті клієнта на сайті системи надання безоплатної правової допомоги: https://cabinet.legalaid.gov.ua/;
  • потерпілі від домашнього насильства та свідки можуть отримати онлайн-консультацію юристів щодо захисту своїх прав, написавши у Телеграм-чат «Правова допомога протидії насильству»: https://t.me/Non_Violence_Bot;
  • правові консультації також можна переглянути на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid», що розміщена за адресою: https://wiki.legalaid.gov.ua.

Інформація з Інтернету.

Податки під час війни: що змінилося для бізнесу

Усі війни в першу чергу є війнами економік. Тому економіка та бізнес мають працювати. За для цього держава має адаптувати податкове навантаження і податкові правила до воєнних умов, для сприяння виживанню бізнесу в умовах війни. У цьому матеріали коротко розглянемо, які саме зміни зазнало податкове законодавство для бізнесу під впливом військової агресії російської федерації.

Військово-податкове адміністрування

Перш за все змін зазнали процедури адміністрування, контролю та обліку платників податків.

Так, Законом України № 2120-ІХ від 15.03.2022 р. на період воєнного стану зупинено перебіг податкових строків, зокрема строків давності, передбачених ст. 102 ПК України. Таке саме зупинення податкових строків передбачено і п. 69.9 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.

Передбачено, що пеня за ст. 129 ПК України не нараховується, а нарахована – підлягає списанню, якщо таке порушення є результатом введення воєнного стану. Одночасно з цим шкода заподіяна бездіяльністю контролюючого органу спричиненою воєнним станом, відшкодуванню не підлягає.

Мораторій на податкові перевірки, встановлений у 2020 році у зв’язку з пандемією COVID-19 зупинено і замінено іншим аналогічним мораторієм на період воєнного стану.

Так Законом 2142-ІХ від 24.03.2022 р. у пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України передбачено, що на час воєнного стану податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються. Виключенням з цієї заборони є фактичні перевірки та камеральні перевірки у зв’язку із бюджетним відшкодування, перевірками декларацій платників єдиного податку 4-ї групи.

Однак вже 12.05.2022р. було прийнято в цілому законопроект № 7360, яким відновлено і документальні перевірки податкової звітності. Зараз цей законопроект знаходиться на підписі Президента України.

У зв’язку із встановлення цінового регулювання на деякі товари, податковій надано право під час воєнного стану здійснювати контроль і спостереження за дотриманням встановлених державою фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки. Такий контроль здійснюється шляхом проведення фактичних перевірок. Підстав для неї, поки що, лише дві: письмова заява споживача та отримання інформації від інших органів.

Законом 2142-ІХ від 24.03.2022 р. було передбачено, що у випадку відсутності можливості у платника податків виконати податкові обов’язки (будь-які) через бойові дії чи введення військового стану, такий платник податків має їх виконати протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану. А фізичні особи, що безпосередньо приймають участь у відсічі збройної агресії – протягом 1 місяця з дня появи такої можливості.

Проте законопроектом № 7360, прийнятим 12.05.2022 р. ці строки змінили: 6-місячний строк для бізнесу скорочено до двох місяців. А для платники податків – фізичних осіб навпаки – збільшено до 60 днів.

На період воєнного стану дозволено подавати звітність та іншу документацію у паперовій формі.

Виправлення помилок у поданих деклараціях без штрафів можливо лише до 20.07.2022 р.

Перебіг строків щодо взяття податковою на облік платника податків також зупинено. Вочевидь через блокування реєстрів, які зараз щойно починають відновлюватись

Усі операції з добровільної передачі чи примусового відчуження майна на користь Збройних Сил України, інших воєнізованих формувань чи державних органів не вважаються операціями з реалізації для цілей оподаткування (зокрема щодо підакцизних товарів).

Для забезпечення потреб оборони військово-цивільним адміністраціям надано право звільняти майно з під податкової застави у спрощеному порядку.

Також передбачено порядок дій, у випадку втрати первинних бухгалтерських документів через бойові дії чи окупацію. Так платник має подати до податкової звернення у довільній формі про неможливість вивезення первинних документів або їх знищення. Після цього він отримує імунітет від перевірок зазначених періодів. А показники фінансової звітності не можуть бути піддані сумніву лише через відсутність підтверджуючих первинних документів. При цьому запроваджується презумпція правомірності дій платника податків, а їх неправомірність має доводити фіскальна служба. Якщо все ж таки з цього приводу податкова винесе податкове повідомлення-рішення, то до винесення остаточного рішення по процедурі оскарження контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності.

Податок на доходи фізичних осіб

Для врегулювання питання оподаткування безоплатно отриманих товарів у якості благодійної чи гуманітарної допомоги, законодавцем у пп. 165.1.54 ст. 165 та пп. 170.7.2 ст. 170 ПК України було передбачено, що суми благодійної допомоги не включаються до складу оподатковуваного доходу фізичної особи, якщо такими особами є учасники бойових дій чи чинні працівники і службовці воєнізованих формувань та правоохоронних органів, працівники підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються до здійснення заходів із національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, фізичних осіб, що мешкають у населених пунктах, де велись бойові дії чи вимушених переселенців.

Також законодавцем встановлено, що фізичні особи – підприємці та особи, що займаються незалежною професійною діяльністю і знаходяться на загальній системі оподаткування, можуть відносити до витрат суми або товари, передані Збройним Силам України або іншим воєнізованим формуванням чи державі на потреби оборони.

Також не залишися поза увагою і доходи фермерів – одноосібників. У п. 23 підрозділу 1 розділу ХХ ПК України тепер передбачено, що під час воєнного стану у випадку продажу власної сільськогосподарської продукції податковому агенту, доходи отримані від нього оподатковуються таким податковим агентом. Тобто при продажу власної продукції іншому агровиробнику чи трейдеру, останній має виконати функції податкового агента і утримати ПДФО та військовий збір.

При цьому такі податкові агенти у податковому розрахунку відображають лише загальну суму виплаченого доходу на користь фізичних осіб без зазначення окремих операцій та персональних ідентифікаційних даних їх отримувачів.

Податок на додану вартість

Звісно законотворець не міг оминути і ПДВ у воєнний час.

Протягом воєнного стану на прострочену заборгованість з бюджету, що виникла через форс-мажорні обставини у зв’язку із військовою агресією, пеня у розмірі 120 відсотків облікової ставки НБУ не нараховується.

Також встановлено, що під час дії воєнного стану не вважається використанням в неоподатковуваних операціях або операціях, що не є господарською діяльністю, якщо товари, придбані з ПДВ, були знищені або втрачені внаслідок військової агресії, а також якщо такі товари були передані у державну чи комунальну власність, в т.ч. на потреби оборони. Також не вважаються постачанням товарів операції з безоплатної передачі на користь Збройних Сил України чи інших воєнізованих формувань.

Через військову агресію росії багато реєстрів було тимчасово відключено для їх захисту і збереження інформації. Так само і Єдиний реєстр податкових накладних. Тому законодавцем визначено, що на період воєнного стану реєстрація податкових накладних чи розрахунків-коригувань не здійснюються, а включення податкового кредиту здійснюється на підставі первинних документів, оформлених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Тобто на підставі паперових документів.

Разом з тим було визначено, що протягом 6 місяців після припинення воєнного стану платники податків зобов’язані забезпечити реєстрацію всіх податкових накладних та розрахунків коригування за цей період. А суми податкового кредиту підлягатимуть уточненню з урахуванням даних податкових накладних та розрахунків коригування, зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Законопроектом № 7360, який було прийнято в цілому 12.05.2022 р., передбачено відновлення податкового обов’язку подання звітності, сплати податків та реєстрації податкових накладних і розрахунків-коригувань у ЄРПН для платників, які мають можливість своєчасно це робити. Перелік документів, які підтверджуватимуть неможливість виконання податкових обов’язків встановлюватиметься Міністерством фінансів.

Також цей законопроект передбачає реєстрацію податкових накладних за лютий-травень 2022 року не пізніше 15 липня.

Суми податкового кредиту за товари придбані але знищені через бойові дії включаються до податкового кредиту але бюджетному відшкодуванню не підлягають.

Для покращення ситуації з паливом під час війни запроваджено зменшення ставки ПДВ до 7 відсотків на імпорт бензину, важких дистилятів, скрапленого газу, нафти і сирих нафтопродуктів. Акциз на ці товари встановлюється на рівні 0,00 євро за 1000 літрів. Податковий кредит, сформований під час воєнного стану за рахунок таких постачань, бюджетному відшкодуванню не підлягає і зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду.

Акциз

На період воєнного стану звільняються від акцизного податку паливо, скраплений газ та нафтопродукти, імпорт броньованих автомобілів для цілей оборони і відсічі агресії, а також операції щодо фізичної передачі підакцизних товарів Збройним Силам України та іншим воєнізованим формуванням або державі як гуманітарної допомоги чи в порядку примусового відчуження/вилучення для потреб оборони.

У разі неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних тимчасово дозволяється переміщення пального або спирту етилового за дотримання додаткових вимог до товарно-транспортної накладної: вона повинна містити всю інформацію, що мала бути відображена у відповідній акцизній накладній.

Платники податків (фізичні особи), які у зв’язку з наслідками їх безпосередньої участі у воєнних діях не дотрималися термінів виконання податкових обов’язків щодо акцизу, звільняються від відповідальності за їх невиконання, якщо вони виконають такі обов’язки протягом 1 місяця з дня припинення дії обставин, що перешкоджали їм. Проте Проте законопроектом № 7360, прийнятим 12.05.2022р. цей строк збільшено до 60 днів.

Облік пального та спирту етилового на акцизних складах, що є зруйнованими чи знаходяться у зоні бойових дій або окупації, здійснюватиметься на підставі даних інвентаризації, проведеної після відновлення їх роботи.

Єдиний податок

Платники єдиного податку першої-третьої групи звільнені від сплати ПДВ при імпорті товарів, крім платників, що сплачують єдиний податок за ставкою 3% (а отже є платниками ПДВ).

З 01.04.2022 року фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи мають право не сплачувати єдиний податок. Податкова декларація при цьому за такий період не заповнюється.

Для платників третьої групи тимчасово відміняється обмеження за обсягом доходу, надана можливість змінити ставку податку – перейти на 2 відсотка.

При цьому використовувати такі тимчасові особливості не можуть бути суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність з обміну іноземної валюти, операції з деякими підакцизними товарами та корисними копалинами, фінансові компанії, нерезиденти, а також філії, представництва та підрозділи неплатників єдиного податку.

Платники податку, які до переходу на сплату 2-відсоткового єдиного податку були платниками ПДВ, звільняються від нарахування та сплати ПДВ, їх реєстрація платником податку на додану вартість є призупиненою, і всі податкові обов’язки з ПДВ призупиняються.

Разом з тим звільнення від ПДВ не застосовується до операцій з імпорту, а також до операцій з постачання на території України товарів які мають походження з держави-окупанта або держави-агресору. На разі не досить зрозуміло, як буде працювати ця норма.

Податковий (звітний) період для «воєнних» єдинників дорівнює календарному місяцю (крім деяких випадків, визначених у п. 9.7 підрозділу 9 розділу ХХ ПК України), а сума податкового зобов’язання підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, після спливу строку подання декларації.

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником з «воєнними» особливостями, суб’єкт господарювання подає до заяву. При цьому розрахунок доходу за попередній календарний рік не подається. Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи за 2-процентною ставкою:

- з 1 квітня 2022 року – у разі подання заяви до 1 квітня 2022 року;

- з наступного робочого дня після подання заяви – у разі її подання після 1 квітня 2022 року;

- з дня державної реєстрації суб’єкта господарювання, який протягом 10 днів подав відповідну заяву.

З першого числа місяця, наступного за припиненням або скасуванням воєнного стану, платники єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки автоматично повертаються до системи оподаткування, на якій вони перебували до обрання цієї.

Крім того платник податку має право самостійно відмовитися від використання тимчасових «воєнного» варіанту єдиного податку.

За товарами/послугами, придбаними чи виготовленими з ПДВ до переходу на єдиний податок, які використані в період оподаткування двома відсотками, в операціях, що не є об’єктом оподаткування за ПДВ, платник податку зобов’язаний не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення його реєстрації платником ПДВ, донарахувати податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього ПК України.

Кабінет Міністрів України має право визначати додаткові особливості нарахування та сплати єдиного податку.

Для платників, які були платниками податку на прибуток передбачені деякі особливості зміни системи оподаткування. Так надміру сплачена сума грошових зобов’язань з податку на прибуток підприємств, що існує на дату переходу на сплату єдиного податку, зберігається до відновлення загальної системи оподаткування і може бути зарахована у погашення грошових зобов’язань з цього податку.

Від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток, що існувало на дату переходу на сплату єдиного податку, може бути зараховане у зменшення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, після відновлення його сплати.

Платник, який протягом календарного року перейшов на сплату єдиного податку за ставкою 2 відсотки, у разі відновлення ним у цьому ж році сплати податку на прибуток підприємств складає та подає податкову декларацію з податку на прибуток підприємств наростаючим підсумком з початку такого календарного року, але без врахування періоду перебування на єдиному податку. Проте для цілей трансфертного ціноутворення обсяг річного доходу від діяльності розраховується разом доходами, отриманими як платником єдиного податку.

Законопроектом № 7360, прийнятим 12.05.2022р., передбачено, що платники податку, які перейшли на спрощену систему оподаткування зі сплатою 2 відсотків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків з 24 лютого 2022 року, якщо почали сплачувати податки протягом 60 днів із дня переходу на спрощену систему.

Інші податки

Законодавцем звільнено від оподаткування, якщо об’єкти розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації:

- від плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності);

- від загального мінімального податкового зобов’язання з власників землі;

- від екологічного податку, якщо стаціонарні джерела забруднення розташовані на таких територіях;

- від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Також зазначені об’єкти звільняються від оподаткування, якщо вони були пошкоджені внаслідок військової агресії росії.

РРО

Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій» не застосовуються, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.

ЄСВ

До Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» також були внесені тимчасові зміни, якими передбачено, що з 01.03.2022р. самозайняті особи (ФОП та особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність), а також члени фермерського господарства можуть не сплачувати за себе єдиний внесок та не подавати відповідну декларацію.

Платники єдиного податку мають право не сплачувати єдиний внесок за мобілізованих на військову службу працівників протягом періоду мобілізації, визначеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію».

Такі суми єдиного внеску сплачуються за рахунок державного бюджету, крім періодів, у яких такі працівники отримували доходи у вигляді грошового забезпечення і з яких було сплачено єдиний внесок. Для визначення суми єдиного внеску, що підлягає сплаті за рахунок державного бюджету за мобілізованих працівників, платник єдиного внеску розраховує та відображає у звітності суму такого єдиного внеску.

Тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення:

- штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються;

- не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню;

- встановлюється мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску. Документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розпочаті до 24 лютого 2022 року та не завершені, зупиняються по останній календарний день третього місяця з дня припинення (скасування) воєнного, надзвичайного стану.

За неповні три місяці війни Верховна Рада України встигла прийняти вісім Законів, якими вносяться зміни до Податкового кодексу України. Інтенсивність нормотворчої роботи дуже велика. Податкове законодавство дуже сильно змінилось і продовжуватиме змінюватись. Єдиний податок, який поки що майже не зазнав змін – податок на прибуток. Викликано це тим, що він здебільшого регулюється стандартами бухгалтерського обілку, ніж Податковим кодексом України. Серед можливих змін у недалекому майбутньому вірогідним є скасування єдиного податку за ставкою 2 відсотки через істотне зменшення надходжень до бюджету. Отже необхідно уважно слідкувати за його змінами, щоб своєчасно реагувати на них.

Інформація з Інтернету.

Переоформити автомобіль в Україні відтепер стало простіше

У Центрах надання адмінпослуг можна буде реєструвати не тільки нові, а й вживані транспортні засоби. Відповідне рішення ухвалив Уряд 17 травня.

Кабінет Міністрів України затвердив зміни, які дають змогу громадянам зареєструвати, перереєструвати та зняти з обліку вживані транспортні засоби у центрах надання адміністративних послуг.

Раніше така послуга була доступна тільки для нових транспортних засобів.

Фактично громадяни отримують можливість обирати, де їм зручніше скористатися адміністративною послугою – в сервісному центрі МВС чи ЦНАПі.

Інформація з Інтернету.

Встановлення та продовження інвалідності: на період дії воєнного стану спрощено процедуру (інфографіка)

На період дії воєнного стану спрощено процедуру встановлення та продовження інвалідності.

Про це нагадують у МОЗ України.

Для отримання соціальних виплат особам з інвалідністю проходити повторний огляд для підтвердження інвалідності не потрібно.
Строк проходження повторного огляду переноситься на строк не пізніше шести місяців після припинення/скасування дії воєнного стану.
Протягом дії воєнного стану та шести місяців після його припинення/скасування українці мають право звертатися до МСЕК для встановлення інвалідності заочно та незалежно від місця проживання чи перебування.
Увага! Лікарі не мають права вимагати у пацієнтів прибути безпосередньо на повторний огляд під час дії воєнного стану.

Інформація з Інтернету.

Уряд розширює програми виплат для українців, які не мають статус внутрішньо переміщеної особи

Люди з деокупованих територій та населених пунктів, що перебувають у зоні активних бойових дій, зможуть отримати додаткові виплати.

Про це повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Так, Кабмін схвалив постанову, яка врегульовує питання обліку внутрішньо переміщених осіб, а також розширює програми виплат для українців, які не мають статус внутрішньо переміщеної особи.

За словами Дениса Шмигаля, Уряд запустив низку програм із міжнародними гуманітарними організаціями щодо виплат по 2,2-2,5 тис. грн щомісячно для внутрішньо переміщених осіб з числа найбільш вразливих соціальних категорій. Тепер відповідна програма буде розширена.

«Виплати також зможуть отримати наші люди з деокупованих територій, з населених пунктів, які перебувають у зоні активних бойових дій, а також громадяни, які перебувають на тимчасово окупованій території. Разом з ООН, Червоним Хрестом, ЮНІСЕФ, Міжнародною організацією з міграції ми запустили проекти, які допоможуть нашим громадянам, які найбільше постраждали від війни», — підкреслив Прем’єр-міністр України.

Денис Шмигаль зазначив, що для отримання таких виплат необхідно подати заявку на інформаційній платформі «єДопомога» (edopomoga.gov.ua).

Також з часом оформлювати заявку можна буде через Дію.

Інформація з Інтернету.

Звільнення директора ТОВ за власним бажанням

Верховний Суд дослідив питання щодо можливості директора ТОВ самостійно вирішити питання про звільнення за власним бажанням.

Верховний суд у складі Касаційного господарського суду в постанові від 19 січня 2022 року у справі № 911/719/21 дослідив питання щодо можливості директора ТОВ самостійно вирішити питання про звільнення за власним бажанням.

Відповідно до статуту ТОВ питання щодо звільнення директора вирішується тільки за рішенням загальних зборів, тому директор товариства не має самостійних повноважень щодо вирішення питань про своє звільнення з посади.

ВАЖЛИВО:

Для належної реалізації свого права на звільнення за власним бажанням керівнику (директору) ТОВ необхідно:

  • написати заяву про звільнення за власним бажанням на підставі статті 38 КЗпП України;
  • подати/надіслати її всім учасникам товариства;
  • за власною ініціативою (як виконавчий орган товариства) скликати загальні збори учасників товариства, на вирішення яких і поставити питання щодо свого звільнення.

Згідно з частини другої статті 8 Конституції України передбачено, що звернення до суду для захисту конституційних прав та свобод громадян, на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється.

Відповідно до частини першої статті 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

За змістом статті 22 КЗпП України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.

За змістом статті 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні.

Таким чином, у разі відсутності рішення загальних зборів учасників товариства про звільнення керівника, йому з метою захисту своїх прав надано можливість звернутися до суду з вимогою про визнання трудових відносин припиненими (правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 24 грудня 2019 року у справі № 758/1861/18).

ВИСНОВОК:

Таким чином, якщо керівником ТОВ не буде дотримано законодавчо визначеної процедури щодо звільнення з посади директора Товариства, то навіть суд не вправі вирішити питання про звільнення останнього за власним бажанням.

Водночас можливість керівника ТОВ ініціювати проведення інших загальних зборів товариства, з дотриманням нормативних вимог і вимог статуту товариства щодо належного повідомлення самого товариства та всіх його учасників про проведення таких зборів, може мати наслідком або прийняття відповідного рішення загальними зборами товариства, або бути підставою для звернення до суду з новим позовом на захист своїх прав.

Інформація з Інтернету.

Іпотека під час війни: юристи розповіли, чи треба буде повертати кредит за знищене майно

З початку війни в Україні було пошкоджено та зруйновано тисячі будинків і квартир, які були в іпотеці. Позичальники, що укладали договори з банками для отримання житла, тепер опинилися в скрутній ситуації, коли немає житла і фінансовим тягарем висить кредит.

Лише торік, за даними НБУ, фінустанови видали 10 тисяч іпотечних кредитів на суму майже 9 млрд грн. Найбільше брали іпотеку в Києві та області, а також у Харкові, де окупанти завдали чимало шкоди житловому фонду.

Як бути з іпотекою, якщо майно під заставою було знищено або пошкоджено агресором?

Воєнний стан як форс-мажор: чи треба повертати банку кредит

Як пояснила адвокат Тетяна Козаченко, війна не скасовує обов’язок повернення кредиту (боргу).

Під час форс-мажорних обставин, до яких належить воєнний стан, сторони зазвичай не несуть відповідальності за невиконання договору, але тільки на час таких обставин. Тобто всі зобов’язання буде відновлено після закінчення війни.

«Наявність воєнного стану не скасовує сплати кредиту. Позичальники однаково мусять виплатити всі свої споживчі кредити, до яких належить і іпотека. Виходить, що банк не купував будинок, а лише дав кошти. А куди ви їх поділи — це ваше питання. За законодавством ризик пошкодження/знищення майна несе його власник», — пояснила адвокат.

Більш того, якщо в позичальника через обстріли та воєнні дії вже немає іпотечного майна, а він узяв у банку гроші й цим майном поручився, у цьому випадку він зобов’язаний, згідно із загальними правилами договору, закласти інше рівноцінне майно, щоб гарантувати повернення кредиту. Попри війну всі фінансові проблеми залишаються на людині.

«Висновок: борг (кредит) під час війни нікуди не зникає. Ба більше, банк і далі нараховує відсотки. А втрата майна не впливає на необхідність повернення кредиту», — зауважила юрист.

Єдина можливість компенсації пошкодження чи втрати майна – його страхування. У разі якщо чинник війни не виключений із форс-мажорних обставин, страхова компанія має відшкодувати його вартість.

В іншому разі співзасновник проєкту Monitor. Estate Володимир Копоть радить звернутися за компенсацією до держави через втрачене внаслідок війни майно.

«Якщо ваше житло було в іпотеці й воно зруйноване, то кредит банку віддавати однаково доведеться. Але компенсацію за відновлення житла можна отримати, подавши заяву через «Дію» або ЦНАП і довівши фактичні витрати на його відновлення або первинну вартість», — пояснив Копоть.

Іпотека під час війни. Що гарантує держава

У разі якщо в позичальника немає можливості сплачувати кредит і відсотки за ним через втрату роботи чи вимушений переїзд, закон дозволяє поставити виплати на паузу. За словами Козаченко, у ситуації з іпотекою є й кілька запобіжників від держави.

«Якщо майно повністю знищено — і будинок втратили, і борг висить, єдине, що зробила держава, так це те, що під час воєнного стану людина не несе жодної відповідальності, якщо вона не сплачує кредит. Але щойно воєнний стан буде скасовано, у людини знову виникає обов’язок з обслуговування кредиту», — пояснила адвокат.

З іншого боку, банки не мають права в період воєнного стану стягувати пеню чи застосовувати штрафні санкції в разі несплати кредиту, водночас вони мають право нараховувати відсотки на кредит.

«Одне з найважливіших рішень – те, що під час воєнного стану банки не мають права, навіть якщо майно залишилося, а кредит не сплачується, стягувати його в рахунок боргу. Тобто вони не мають права забирати, продавати, передавати майно третім особам тощо. Для цього на час війни виключено реєстр, який дає можливість нотаріусам робити виконавче стягнення. Усе, що стосується стягнення заборгованості за іпотекою, зупинено», — зауважила Козаченко.

Тому під час війни в боржника є право поставити кредитний договір на «паузу», але потім обов’язки щодо банку відновляться.

Воєнний стан і майнові зобов’язання. Що говорить закон

Згідно із Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-ІХ, на час воєнного стану та в 30-денний строк після дня його завершення боржник не нестиме відповідальності за прострочення сплати кредиту та відсотків.

Щодо нерухомості, яка належить фізособам і перебуває в іпотеці, у період воєнного стану та в 30-денний строк після його завершення банк не має права (зупиняється дія норм ЗУ «Про іпотеку»):

  • оформлювати на себе право власності на предмет іпотеки (ст. 37);
  • продавати предмет іпотеки іншим особам (ст. 38);
  • виселяти мешканців із житлових будинків і приміщень, переданих в іпотеку, коли є судове рішення про звернення стягнення на такі об’єкти (ст. 40);
  • продавати предмет іпотеки на електронних торгах (ст. 41, 47)

У разі невиконання людиною зобов’язань зі сплати кредиту та відсотків банк не має права нараховувати й застосовувати штрафні санкції (штрафи, пені) починаючи з 24 лютого 2022 року. Але банки мають право нараховувати відсотки за користування кредитними коштами.

Сплата тіла кредиту та відсотків за користування під час воєнного стану і протягом 30 днів після його закінчення може бути тільки за волею та можливістю боржника.

Інформація з Інтернету.

5 головних запитань про статус біженця та тимчасовий захист українців за кордоном

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України надало відповіді на найпоширені запитання щодо статусу біженця та тимчасовий захист українців за кордоном.

ТОП-5 головних запитань:

1.      В чому різниця та хто отримує статус?

«Біженець» і «тимчасовий захист» містять різні правові дефініції. Головна різниця в тім, що статус біженця – це індивідуальне, гарантоване міжнародними конвенціями право. Тоді як право на тимчасовий захист є колективним, не передбачає звернення з індивідуальними заявами і проходження адміністративної процедури її розгляду. Регулюють поняття «тимчасовий статус» та «біженець» ще й різні міжнародні документи.

Так, головний документ, що регулює питання надання тимчасового захисту – Директива ЄС 2001/55/ЕС про тимчасовий захист, ухвалена в ЄС ще 20 липня 2001 р. Проте вперше Директиву активовано Рішенням Ради ЄС 2022/382 від 04.03.2022 саме для українців. А питання біженства регулюють Женевська конвенція про статус біженців 1951 р., Нью-Йоркський протокол 1967 р. та Дублінська конвенція 1990 р.

2.      Як отримати статус «біженця» або «тимчасовий захист»?

Тимчасовий захист отримують при перетині кордону держави-члена ЄС. Державні органи відповідної країни повинні повідомити особу про її право на отримання тимчасового захисту, процес набуття якого досить швидкий і максимально спрощений.

Щодо статусу біженця, то тут кожна держава самостійно встановлює на законодавчому рівні адміністративну процедуру його отримання та систему органів, відповідальних за рішення про надання цього статусу.

3.      Що отримує людина з тимчасовим захистом?

У межах тимчасового захисту особа отримує:

  • право на проживання в державі, в якій вона звернулась за тимчасовим захистом;
  • доступ до праці, який можна отримати одразу з моменту звернення за отриманням захисту;
  • доступ до житла;
  • медичну допомогу;
  • соціальну допомогу;
  • доступ до освіти дітям і підліткам.

4.      Що отримує біженець?

У межах статусу біженця особа отримує:

  • житло (як правило, це спальне місце в центрі для біженців);
  • безкоштовне харчування;
  • медичну допомогу (обмежену);
  • безкоштовний проїзд у громадському транспорті.

У цьому випадку статуси біженця і тимчасового захисту передбачають досить схоже коло прав. Але різниця в тім, що не всі права стають доступними особі, яка перетнула кордон з моменту звернення із заявою про отримання статусу біженця.

5.      Як довго діють статуси?

Згідно з міжнародними документами, термін тимчасового захисту становить один рік (до 04.03.2023 р.) і двічі може автоматично подовжуватися на шість місяців, якщо не зникнуть причини надання такого захисту, але максимум до 1 року (до 04.03.2024 р.). Тоді як статус біженця гарантує право безстрокового проживання на території відповідної держави, а термін, на який видається посвідчення біженця, відрізняється залежно від країни.

Інформація з Інтернету.

Тимчасовий захист в Італії: все що треба знати українцям в різних регіонах країни

Особливості тимчасового захисту для українців в Італії.

  • процедури можуть відрізнятися  залежно від регіону;
  • жодних фінансових виплат (підтримки) не передбачено; взагалі соціальна підтримка поки що дуже слабка;
  • в’їхати можна не тільки з біометричним закордонним паспортом, але й зі звичайним закордонним паспортом, а також внутрішнім паспортом або ID картою чи свідоцтвом про народження; часто публікується інформація, що для осіб без біометричного закордонного паспорту треба отримувати візу, але наразі при переміщенні з території іншої країни ЄС українців без біометричних загранпаспортів пускають до Італії;
  • в Італії діє обов’язкова вакцинація, включаючи бустерну дозу – без відповідної вакцини ви можете стикнутися з дуже суттєвими обмеженнями (усім особам віком від 5 років, які не вакциновані або не мають документів, що підтверджують вакцинацію, буде запропоновано вакцинацію проти SARS-CoV-2 згідно з діючими в Італії рекомендацiями); .
  • українці можуть безкоштовно користуватися транспортом Flixbus і автобусним транспортом Marino. Вони також можуть безкоштовно подорожувати транспортом Trenitalia протягом щонайбільше 5 днів із моменту в’їзду в Італію.
  • адміністрація регіону забезпечує біженців абонементом на міський транспорт; для безкоштовного проїзду на всіх видах громадського транспорту (автобус, метро, приміські поїзди) необхідно пред’явити індивідуальну регіональну карту STP/ENI або інші проїзні документи, видані операторами центрів прийому переміщених осіб.

Центри допомоги наразі створені в місцях найбільшого зосередження громадян України, які змушені рятуватися від війни в Україні а саме:

  • м.Рим: телефон гарячої лінії 800938873
  • регіон Лаціо: телефон гарячої лінії 803555 (+390699509292 для дзвінків за кордону )
  • м.Неаполь: via J.F.Kennedy, 54 – Zona Fuorigrotta
  • м.Мілан: телефон гарячої лінії 020202
  • м.Флоренція та регіон Тоскана : +393896674128
  • регіон П’ємонте: +393516906640
  • м.Больцано: +393351438701
  • регіон Венето: +393898745065

Алгоритм дій для українців Італії:

  • Протягом 48 годин після в’їзду в Італію у відділенні санітарної служби (ASL) за місцем проживання зробіть тест на виявлення SARS-CoV-2. В тому ж відділенні санітарної служби отримайте код STP (або картку SSR для дітей та вагітних жінок): це дасть доступ до системи медичного обслуговування.
  • Протягом п’яти днів після здачі тесту необхідно дотримуватися режиму самонагляду з обов’язковим носінням маски типу FFP2; до 31 березня 2022 року ви можете користуватися громадським транспортом для того, щоб дістатися до закладів охорони здоров’я та / або закладів медичного обслуговування, до місця проживання, чи до іншого місця, наданого у користування та проживання. У салоні транспорту є обов’язкове носіння маски типу FFP2 та пред’явлення довідки з негативним результатом молекулярного тесту, зробленого не раніше, ніж за 72 години, або тесту на антиген за 48 годин.
  • Протягом 8 днів після в’їзду в Італію повідомте місцеві органи Італії про свою присутність на території(Dichiarazione di presenza). Для цього, зверніться до будь-якого представництва поліції(Polizia di Stato: Questura/Commissariato). У відділенні поліції(Polizia di Stato: Questura/Commissariato) з’ясуйте порядок оформлення дозволу на проживання в Італії(Рermesso di soggiorno) у випадку возз’єднання сім’ї/подання запиту на гуманітарний захист/тощо. Поцікавтеся, чи можна одразу призначити зустріч для подачі документів для оформлення дозволу на проживання.
  • Жителям України, які змушені рятуватися від війни, надається тимчасовий захист, який діє протягом одного року з можливістю продовження на наступні шість місяців двічі (тобто максимум ще на один рік) та забезпечує право на проживання, медичне обслуговування, доступ до житла, ринку праці та освіти.

МІЛАН

  • Заповніть анкету (для кожної особи – окрема анкета): https://docs.google.com/…/1FAIpQLScwKS8wd9d…/viewform…
  • Перевірте наявність і дійсність свого закордонного паспорта. За потреби зверніться до Генерального консульства України в Мілані. https://www.facebook.com/milan.mfa.gov.ua/posts/2027500464096276
  • Протягом 48 годин після в’їзду в Італію у відведеному відділенні санітарної служби зробіть тест на виявлення SARS-CoV-2.
  • В тому ж відділенні санітарної служби отримайте код STP (або картку SSR для дітей та вагітних жінок): це дасть доступ до системи медичного обслуговування.
  • Протягом 8 днів після в’їзду в Італію повідомте місцеві органи Італії про свою присутність на території (Dichiarazione di presenza). Для цього, зверніться до місцевого представництва поліції (Polizia di Stato: Questura/Commissariato).
  • В тому ж відділенні поліції з’ясуйте порядок оформлення дозволу на проживання в Італії (Рermesso di soggiorno) у випадку возз’єднання сім’ї/подання запиту на гуманітарний захист/тощо. Поцікавтеся, чи можна одразу призначити зустріч для подачі документів для оформлення дозволу на проживання.
  • Розміщенням біженців займається місцева влада.
  • Можливість навчання дітей, працевлаштування дорослих, надання фінансової допомоги чи пільг біженцям наразі розглядається італійськими органами.
  • Генеральне консульство України в Мілані залучило волонтерів для допомоги у розміщенні біженців на території Північної Італії. Звертайтеся, будь ласка, за телефонами: +393516149179; +393519303843
  • ДОКУМЕНТИ ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ
  • 1 березня набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №170, якою затверджено тимчасовий порядок внесення інформації до паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
  • Постанова діятиме протягом одного року з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.
  • Цим документом передбачена можливість продовження строку дії паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також внесення інформації про дитину до паспорта для виїзду за кордон батьків.
  • Прийом громадян у Генеральному консульстві України в Мілані з питань внесення даних до паспортних документів проводиться без попереднього запису.
  • ПРОДОВДЖЕННЯ СТРОКУ ДІЇ ПАСПОРТА
  • У разі закінчення строку дії паспорта для виїзду за кордон такий строк може бути продовжено максимально до п’яти років (для громадян України старше 16 років) на підставі заяви особи або її законного представника (заява видається в консульській установі).
  • Разом із заявою подається паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
  • Продовжити паспорт можна не раніше, ніж за 3 місяці до закінчення його строку дії.
  • ВІДСУТНІЙ ЗАКОРДОННИЙ ПАСПОРТ
  • У разі відсутності у громадянина України, який перебуває на півночі Італії, закордонного паспорта, радимо звернутися до Генерального консульства України в Мілані.
  • Велике прохання реєструватися за посиланням: https://forms.gle/bQCZf6SWCt17kDdTA

ВНЕСЕННЯ ДО ПАСПОРТА ДАНИХ ПРО ДИТИНУ

Для внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про дитину, її законний представник має подати такі документи:

  • паспорт для виїзду за кордон;
  • заяву про внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про дитину (заяву буде надано в консульській установі);
  • свідоцтво про народження (у разі відсутності свідоцтва про народження законний представник може подати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження);
  • дві фотокартки дитини розміром 3,5 х 4,5 см;
  • документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника.
  • Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про дитину, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Такі документи подаються з перекладом на українську мову, засвідченим нотаріально.
  • До вищезазначених дій консульський збір не застосовується.

Питання, які стосуються порядку внесення інформації до паспорта громадянина України для виїзду за кордон просимо надсилати на електронну адресу milanopassport@gmail.com

РИМ

  • Якщо ви прямуєте або вже прибули на територію Італії, а саме в регіони Лаціо, Тоскана, Умбрія, Абруццо, Марке, Сардинія, Молізе), просимо заповнити АНКЕТУ (на кожного дорослого чи дитину заповнюється окрема анкета); https://forms.gle/fcTvMay935wpujBF6
  • Протягом 8 днів зверніться до місцевих італійських органів -Комісаріату/Головного управління поліції (Questura) з заявою про присутність на території Італії (dichiarazione di presenza);
  • В Комісаріаті (Questura) з’ясуйте порядок оформлення дозволу на проживання в Італії (permesso di soggiorno) для возз’єднання сім’ї/подання запиту на гуманітарний захист/тощо;
  • У відділенні санітарної служби (ASL) за місцем проживання/перебування зробіть запит на отримання тимчасової картки медичного обслуговування (codice STP);
  • У разі відсутності або закінчення терміну дії паспортних документів зверніться до консульського відділу Посольства України в Італійській Республіці (місто Рим).

Якщо ви перебуваєте у м. Рим і не маєте житла тоді вам необхідно звернутися за телефоном гарячої лінії 800938873 або надіслати запит на електрону пошту emergenza.ucraina@comune.roma.it

ПРОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ДІЇ ПАСПОРТА

У разі закінчення строку дії паспорта для виїзду за кордон такий строк може бути продовжено максимально до п’яти років (для громадян України старше 16 років) на підставі заяви особи або її законного представника (заява видається в консульській установі). Разом із заявою подається паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Продовжити паспорт можна не раніше, ніж за 3 місяці до закінчення його строку дії.

ВНЕСЕННЯ ДО ПАСПОРТА ДАНИХ ПРО ДИТИНУ до 16 років

Для внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про дитину, її законний представник має подати такі документи:

  • паспорт для виїзду за кордон;
  • заяву про внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про дитину (буде надано в консульській установі);
  • свідоцтво про народження (у разі відсутності свідоцтва про народження законний представник може подати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження);
  • дві фотокартки дитини розміром 3,5 х 4,5 см;
  • документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника.

Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про дитину, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Такі документи подаються з перекладом на українську мову, засвідченим нотаріально.

Внесення даних до паспортів здійснюється безоплатно.

Громадяни, які прибули в Італію до початку агресії Росії проти України і чий термін перебування на законних підставах на території Італії закінчується, необхідно звернутися до найближчого відділення міграційної служби (Questura) з клопотанням продовжити термін перебування (задекларувати  свою присутність) або оформити тимчасовий дозвіл на проживання.

У разі будь-яких сумнівів, щодо вашого перебування в Італії, ви завжди можете звернутися до Головного відділення поліції – імміграційної служби (Questura), або до найближчого до вас комісаріату державної поліції.

Житло:

Інформація з Інтернету.

Купівля-продаж житла під час війни: що змінилось та як уникнути шахрайства

19 квітня Уряд розблокував процес купівлі-продажу житлової нерухомості, тож українці в окремих регіонах тепер можуть стати власниками нової квартири, хоч і з певними уточненнями.

Про деталі інформує Незалежний громадський портал з посиланням на OLX Нерухомість.

В умовах воєнного стану ринок купівлі-продажу житла працює з певними обмеженнями, які унеможливлюють шахрайство в сфері нерухомості. Тож якщо ви плануєте виставити квартиру на продаж, або ж — навпаки — бажаєте придбати, зверніть увагу на наступні уточнення від президента Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) Юрія Піти:

  1. Не всі нотаріуси зможуть оформлювати покупку-продаж житла. У Мін’юсті склали перелік спеціалістів, які мають доступ до реєстру нерухомого майна та право засвідчувати відповідні угоди. Таким чином в уряді прагнуть залучити до ринку купівлі-продажу житла лише добросовісних нотаріусів.
  2. Заборонено продавати житло на підставі довіреності. Це означає, що власник помешкання має бути присутнім під час укладення угоди. У свою чергу, якщо ви покупець і не можете особисто прибути на підписання необхідних документів, то можете скористатися довіреністю.
  3. Покупка-продаж об’єкта можлива лише на неокупованих територіях та оформлюється за місцезнаходженням житла. Наразі доступ до реєстрів розблокували лише в підконтрольних містах і селах. Водночас, ввели обмеження щодо місця реєстрації об’єкту. Це означає, що для покупки квартири в Ужгороді ви можете звернутися лише до нотаріусів у Закарпатській області, у Дніпрі — в Дніпропетровській.
  4. Заборонено продавати нерухомість, яка зареєстрована менше, ніж за місяць до продажу. Це обмеження ввели для того, щоб унеможливити спекуляцію та перепродаж квадратних метрів. Тобто, якщо ви володієте квартирою менше, ніж 30 днів, то не маєте права її продати. Виняток становить лише нерухомість, яку ви отримали в спадок.
  5. Заборонено вносити нерухомість в статутний капітал юридичної особи. На період дії воєнного стану лише фізичні особи можуть стати власниками житла. Водночас якщо ви захочете вийти зі складу юридичної особи та отримати у власність її статутний нерухомий капітал, то поки триває війна, ця опція для вас буде недоступною.

Як безпечно придбати помешкання

За замовчуванням шахрайство та спекуляція – проблема для ринку нерухомості, а у воєнний період це ще критичніше. Якщо ви твердо вирішили придбати квадратні метри, то кілька базових рекомендацій допоможуть не дати себе ошукати під час пошуку квартири.

Якщо цікавить квартира на вторинному ринку: обов’язково перевірте документи продавця. Просіть оригінали договору купівлі-продажу, дарування, обміну, свідоцтво про право на спадщину, рішення суду тощо. Також слід перевірити право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Його можна знайти на сайті Мін’юсту, або ж на Порталі Дія та в Опендатаботі.

Якщо цікавить квартира на первинному ринку: через ризик банкрутства та бойові дії певні забудовники можуть припинити діяльність, так і не закінчивши будівельні об’єкти. Тож для початку перевірте сайт забудовника, ретельно вивчіть інші об’єкти будівництва та вже здані будинки. Додатково перевірте терміни здачі в експлуатацію чи навіть сконтактуйте з мешканцями житлових комплексів будівельної компанії, щоб дізнатися більше про можливі підводні камені.

Зверніть увагу на документацію: забудовник повинен надати вам ліцензію на будівельні роботи та дозвіл на будівництво, а також документи на землю. Рекомендуємо перевірити декларацію про початок будівельних робіт, містобудівні умови та обмеження, технічні умови на підключення комунікацій. Якщо вам не можуть надати хоча б один із документів — краще спрямувати зусилля на пошук іншого житла.

Інформація з Інтернету.

ВПО можуть отримати міжнародну грошову допомогу: які програми доступні (інфографіка)

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) окрім державної допомоги також можуть отримати міжнародну цільову грошову підтримку, що реалізується спільно з Урядом України.

Таку допомогу ВПО можуть отримати від:

  1. Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні спільно з Товариством Червоного Хреста України - surl.li/byyrt ;
  2. Програми від ЮНІСЕФ «Спільно» - surl.li/byyru ;
  3. Агентства ООН у справах біженців - surl.li/byyrw ;
  4. Всесвітньої продовольчої програми ООН - surl.li/byysw ;
  5. Міжнародної організації з міграції (МОМ) - surl.li/byyry ;
  6. Норвезької ради у справах біженців (NRC) - https://www.facebook.com/ua.nrc.no/posts/1629664447399685 .

На інфографіці нижче можна детальніше ознайомитися з умовами та сумою виплат, а також географією реалізації кожної з програм.

Отримати фінансову допомогу в розмірі 2220 грн на особу в місяць можна тільки від однієї з організацій, яка реалізує програму ООН. Це один і той самий вид допомоги, який здійснюють різні агенції, перелік яких не є вичерпним.

Інформація з Інтернету.

Найпоширеніші питання про послуги для внутрішньо переміщених осіб у додатку ДІЯ

Мінцифра відповідає на 5 найпоширеніших запитання про послуги для внутрішньо переміщених осіб у Дії

1. Я перебуваю за кордоном. Чи можу отримати довідку?
2. Подав заяву в Дії. Коли я отримаю довідку ВПО та виплати?
3. У мене немає ID-картки чи закордонного паспорта в застосунку, я можу скористатися послугою в Дії?
4. Якщо в мене вже є довідка ВПО, я можу оформити виплату в Дії?
5. Якщо вам не вдалося з першого разу подати заявку в Дії і «‎сталася помилка»

Внутрішньо переміщена особа — та, що змінила тимчасове місце проживання всередині країни. Для українців за кордоном діють допомоги від тих країн, до яких ви переїхали.

Заява обробляється декілька днів. Після цього довідка з’явиться у вас у Дії поруч з іншими цифровими документами. Виплати нарахуються, щойно Ощадбанк за поданням Мінсоцполітики перераховує кошти у ваш банк.

Щоб отримати статус ВПО, у застосунку має відображатися картка платника податків та один із паспортів: ID-картка або закордонний біометричний паспорт. Особисті дані для формування довідки отримуються саме з біометричних паспортів.

У застосунку можна отримати комплексну послугу: отримання статусу ВПО та виплати. Якщо ви вже маєте довідку ВПО, тоді для оформлення допомоги радимо звернутися в ЦНАП.

Це пов’язано з великим навантаженням на державні реєстри. Скористайтеся послугою трохи пізніше.

Інформація з Інтернету.

Затверджено новий порядок застосування вогнепальної зброї цивільними особами під час війни.

Днями Кабмін затвердив Порядок застосування цивільними особами вогнепальної зброї під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав проти України у період дії воєнного стану.

Цей Порядок визначає процедуру застосування громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі – цивільні особи), вогнепальної зброї і боєприпасів до неї (далі – вогнепальна зброя) під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав проти України (далі – збройна агресія проти України) у період дії воєнного стану відповідно до Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України».

Цивільні особи, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України, під час застосування вогнепальної зброї повинні керуватися такими принципами, що ґрунтуються на загальновизнаних нормах міжнародного гуманітарного права:

неминучості – застосування вогнепальної зброї в разі, коли це є абсолютно очевидним та необхідним;

військової необхідності – застосування вогнепальної зброї в разі, коли в інший спосіб реалізувати право на самооборону та/або виконати поставлені завдання неможливо;

пропорційності - застосування вогнепальної зброї у тій мірі, в якій це необхідно для досягнення мети самооборони та/або відсічі, стримування збройної агресії проти України, якщо це не заподіє стороннім особам і цивільним об’єктам надмірної шкоди порівняно з очікуваними конкретними військовими перевагами.

Застосування вогнепальної зброї повинне здійснюватися таким чином, щоб заподіяти мінімальну шкоду в кожній конкретній ситуації.

Під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України у період дії воєнного стану цивільні особи мають право застосовувати вогнепальну зброю для:

- відбиття нападу або запобігання загрозі нападу на військові та/або цивільні об’єкти, що охороняються;

- запобігання вчиненню та/або припинення протиправних дій чи діяльності осіб, причетних до збройної агресії;

- звільнення захоплених військових та/або цивільних об’єктів або запобігання (перешкоджання) такому захопленню;

- знищення зброї, бойової техніки, транспортних або технічних засобів, які перебувають у користуванні осіб, причетних до збройної агресії;

захисту цивільних осіб, військових та/або цивільних об’єктів від нападу;

- запобігання та/або припинення діяльності, затримання, роззброєння або знешкодження осіб, причетних до збройної агресії;

- припинення дій осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення;

- припинення дій осіб, які перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до виконання завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану;

- відбиття нападу на осіб, залучених до виконання завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, або інших осіб, у разі виникнення загрози їх життю чи здоров’ю.

Рішення про застосування зброї під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України у період дії воєнного стану приймається цивільними особами з урахуванням обстановки у взаємодії з відповідним командиром з’єднання, військової частини і підрозділу Збройних Сил.

Цивільні особи під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України у період дії воєнного стану мають право самостійно приймати рішення про застосування вогнепальної зброї відповідно до вимог цього Порядку з подальшим обов’язковим повідомленням відповідному командиру з’єднання, військової частини і підрозділу Збройних Сил та/або правоохоронного органу у разі:

- індивідуальної самооборони;

- захисту життя і здоров’я інших осіб.

Інформація з Інтернету.

Розширено перелік осіб, що звільняються від військової служби в умовах воєнного часу

Прийнято Закон України, яким розширено перелік осіб, що звільняються від військової служби в умовах воєнного часу та загальної мобілізації

01.04.2022р. Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо звільнення від військової служби деяких категорій громадян» № 2169-IX.

Відповідно до Пояснювальної записки вбачається, що 15 березня Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо звільнення від військової служби осіб з інвалідністю та осіб, які доглядають за такими особами з інвалідністю і тяжкохворими дітьми» за реєстраційним № 7140- 1 від 14 березня 2022 року, який має на меті визначення спрощеного порядку звільнення від військової служби осіб з інвалідністю та осіб, які доглядають за такими особами з інвалідністю і хворими дітьми.

Однак, згаданий вище закон не враховує всіх категорій громадян, які не зможуть нести військову службу у зв’язку з загальною мобілізацією.

Усі підстави для звільнення з контракту під час воєнного стану передбачені в пункті третьому частини п’ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», а саме:

  • особи, які досягли граничного віку перебування на військовій службі (60 років, для вищого офіцерського складу — 64);
  • непридатні до військової служби з виключенням їх з військового обліку;
  • особи, щодо яких набрав законної сили обвинувальний вирок суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання.

Отже, звільнення з контракту за сімейними обставинами, зокрема вагітних жінок-військовослужбовців, жінок-військовослужбовців у відпустці для догляду за дитиною, одного з подружжя, якщо обоє проходять військову службу і мають дитину чи кілька дітей до досягнення ними повноліття, військовослужбовців, які виховують дитину самостійно, під час воєнного стану неможливе, що перешкоджає забезпеченню принципу охорони дитинства. Те ж саме стосується і підстав для звільнення з військової служби під час воєнного стану за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

У статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлені підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Такий перелік є неповним, адже може скластись ситуація, коли жінка проходить військову службу, а чоловік займається вихованням дитини і підлягає призову. У такому разі, якщо у нього немає інших підстав для відстрочки, дитина залишається без опіки та піклування батьків. Також можлива ситуація, коли чоловік проходить службу, а жінка підлягає призову, адже є резервістом у зв’язку з тим, що проходили військову службу з 2014 року і після звільнення її було автоматично віднесено до оперативного резерву.

(!!!) Неможливість звільнення вагітної жінки-військовослужбовця з військової служби під час воєнного стану чи призов за мобілізацією може загрожувати життю не лише самої жінки, а й ненародженої дитини, хоча Сімейним кодексом України у частині четвертій статті 49 визначено, що держава повинна створювати для вагітних жінок умови для збереження їхнього здоров’я та народження здорової дитини.

Під час воєнного стану жоден з батьків, якщо обоє є військовослужбовцями, не може звільнитися з військової служби. Така ситуація може спричинити залишення дитини без батьківської опіки та піклування взагалі, що порушує принцип забезпечення охорони дитинства.

Так, у статті 11 Закону України «Про охорону дитинства» вказано, що кожна дитина має право на проживання в сім’ї разом з батьками або в сім’ї одного з них та на піклування батьків. Стаття 12 цього ж Закону визначає, що держава надає батькам допомогу у виконанні ними своїх обов’язків щодо виховання дітей.

Враховуючи викладене Законодавець вніс зміни до таких законів України:

1.      Частину першу статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» після абзацу дванадцятого доповнити новим абзацом такого змісту: «жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

2.      У Законі України «Про військовий обов’язок і військову службу»:

1) пункти 3 і 4 частини другої статті 17 викласти в такій редакції: «3) дитину (дітей) віком до 18 років, яку (яких) виховують самостійно; 4) дитину віком до трьох років»;

2) у статті 26: підпункт «г» пункту 2 частини четвертої викласти в такій редакції: «г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):

  • у зв’язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років;
  • у зв’язку з вихованням дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
  • у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
  • військовослужбовці-жінки – у зв’язку з вагітністю;
  • військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
  • один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
  • військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років»;

у частині п’ятій: підпункт «ґ» пункту 2 доповнити абзацом одинадцятим такого змісту: «військовослужбовці-жінки – у зв’язку з вагітністю»; пункт 3 доповнити підпунктом «г» такого змісту: «г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):

  • у зв’язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років;
  • у зв’язку з вихованням дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;
  • у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
  • військовослужбовці-жінки – у зв’язку з вагітністю;
  • військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
  • один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
  • військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років»;
  • підпункт «г» пункту 2 частини шостої доповнити абзацами одинадцятим і дванадцятим такого змісту:
  • «військовослужбовці-жінки – у зв’язку з вагітністю;
  • один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років».

ВИСНОВОК:

Таким чином, зазначеним Законом встановлено додаткові підстави для звільнення з військової служби під час воєнного стану, а саме:

  • вагітність;
  • перебування у відпустці для догляду за дитиною;
  • звільнення одного з подружжя, якщо обоє проходять військову службу і мають неповнолітню дитину (дітей);
  • виховання неповнолітньої дитини (дітей) самостійно.

Також запропоновано надати жінкам та чоловікам, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який проходить військову службу, право на відстрочку від призову за мобілізацією та на строкову службу.

Інформація з Інтернету.

Нові податкові та митні пільги для бізнесу в період дії воєнного стану в Україні

16 квітня 2022 року набув чинності Закон про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків в період воєнного, надзвичайного стану № 2173-IX.

Законом, зокрема, передбачено:

1. Звільнення від оподаткування митними платежами операцій із ввезення товарів, кінцевими отримувачами яких є правоохоронні органи, Міноборони, ЗСУ, добровольчі формування тощо.;

2. Для виробників електричної енергії встановлюється касовий метод визначення виникнення податкових зобов’язань з акцизного податку на операції з реалізації електричної енергії;

3. Для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, не застосовується обмеження щодо обсягу доходу для перебування на цій групі єдиного податку (було до 10 млрд. грн);

4. Платники податків, які здійснюють діяльність з видобування підземних та поверхневих вод та надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування зі ставкою 2 %;

5. Врегульовано наслідки з оподаткуванням податку на прибуток підприємств при переході платників податків із загальної системи оподаткування на спрощену із застосуванням ставки 2 % і навпаки;

6. Податкові органи наділено повноваженнями щодо здійснення контролю у сфері ціноутворення на період воєнного, надзвичайного стану.

Крім іншого, дозволено завозити деякі товари без ПДВ та мита, зокрема, матеріали для виготовлення бронежилетів, загартоване скло, оптичні прилади, рації, дрони, метеостанції, броньовані авто.

Інформація з Інтернету.

Отримання субсидій та пільг у сезоні 2022: який порядок на тимчасово окупованій території і там де ідуть бої?

Уряд ухвалив розроблене Мінсоцполітики рішення, яке зміцнює захист права на отримання житлових субсидій та пільг, забезпечує їх безперебійне призначення, нарахування та виплату у квітні та протягом неопалювального сезону 2022 року.

У регіонах, де органи соцзахисту не працюють через бойові дії або тимчасову окупацію перепризначення буде відбуватись автоматично.

Про це повідомила міністр соціальної політики України Марина Лазебна.

«Мають продовжувати отримувати субсидії люди з міст та сіл, де ідуть активні бойові дії, навіть у тих випадках, коли там не працюють органи соціального захисту. Для того, щоб нарахувати їм субсидії з центрального рівня, ми напрацювали спеціальних механізм розрахунку розмірів субсидій та пільг для таких отримувачів. І, звичайно, в сучасних умовах, всі перепризначення мають відбуватись автоматично, щоб людині не потрібно було іти зайвий раз до органів соціального захисту», – прокоментувала Марина Лазебна.

Міністр повідомила, що автоматично, без звернення людини, відбудеться перепризначення субсидій на неопалювальний період з травня поточного року для всіх одержувачів, які отримували житлову субсидію в опалювальному періоді 2021/22 років.

Таке перепризначення буде здійснюватися на підставі інформації, наявної в органах соцзахисту населення з оновленням даних про доходи осіб від ПФУ та ДПС.

Також в результаті ухваленого рішення субсидію призначатимуть людям, які отримали валюту від благодійних організацій або придбали для оплати лікування чи навчання.

Для того, щоб забезпечити нарахування та виплату житлових субсидій та пільг отримувачам з регіонів, у яких тимчасово не працюють органи соціального захисту, встановлено спеціальний механізм визначення розміру житлових субсидій та пільг в квітні та протягом неопалювального сезону. Їхній розмір визначатиметься на основі розміру субсидії або пільги за січень 2022 року з урахуванням фактичних даних 2021 року про співвідношення середнього розміру субсидій або пільг у січні та квітні, а також у січні та вересні, як найбільш показовому місяці неопалювального сезону.

Це дозволяє, з одного боку, врахувати тарифи і ціни на житлово комунальні послуги цього року. А з іншого боку, враховує зміну розмірів субсидій та пільг в певному місяці по відношенню до січня на підставі фактичних даних за минулий рік.

Крім того, за повідомленням міністра, людям з регіонів, де ведуться бойові дії субсидію призначать з початку сезону, незалежно від того, в якому місяці сезону вони звернулись за призначенням.

Отримувачам субсидій з територій, де ведуться бойові дії, дозволили не інформувати про обставини, які впливають на призначення та розмір субсидії протягом воєнного стану. Але при цьому, вони зобов’язані поінформувати про такі обставини протягом першого місяця після скасування воєнного стану.

Інформація з Інтернету.

Як звітувати у разі переходу платника податків на ЄП 2% від доходу

За який звітний період необхідно подати податкову декларація з податку на прибуток підприємств у разі переходу на Єдиний податок 2% доходу з травня місяця?

Роз’яснення надало південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

Якщо платник податку на прибуток переходить на сплату єдиного податку з травня місяця він зобов’язаний подати декларацію з податку на прибуток підприємств за звітний період півріччя.

У цій декларації будуть враховані наростаючим підсумком результати діяльності починаючи з 01 січня звітного року по дату переходу на єдиний податок у травні та подати у складі такої декларації фінансову звітність складену за результатами діяльності за цей період.

Інформація з Інтернету.

Порядок перевірки авто на блокпостах під час воєнного стану: роз’яснення:

З початку російського нападу на Україну, щоб переміщуватися на автомобілі по містам, потрібно проходити велику кількість блокпостів і у цій процедурі є свої тонкощі.

Про це повідомляє видання «Дорожній Адвокат».

Для того, щоб ваш автомобіль зупинили, є певні законні обставини:

  • порушення правил дорожнього руху;
  • очевидні ознаки несправності транспортного засобу;
  • інформація про причетність водія чи пасажирів транспортного засобу до скоєння ДТП чи адміністративного правопорушення;
  • транспортний засіб перебуває у розшуку;
  • опитування водія та пасажирів щодо обставин ДТП або злочину, свідками якого вони були;
  • допомога іншим учасникам дорожнього руху;
  • необхідність заборони чи обмеження руху транспорту;
  • небезпечне кріплення великогабаритного вантажу;
  • встановлення синіх, червоних або зелених маячків (мигалок) без документів;
  • проїзд транспортних засобів через блокпости та КПП.

Перевірка документів, у яких підтверджується громадянство чи особливий статус, відбувається у таких випадках:

  • якщо людина схожа на того, хто перебуває в розшуку або зник безвісти;
  • якщо є підстави вважати, що людина скоїла злочин або має намір його вчинити;
  • якщо людина перебуває у режимному об’єкті;
  • якщо людина має зброю, боєприпаси або наркотичні речовини;
  • якщо людина перебуває на місці злочину, ДТП чи надзвичайної події;
  • якщо людина порушила відповідні заборони в тому місці, де було введено режим воєнного стану.

При зупинці, за певних обставин можуть зробити огляд багажника:

  • достатніх підстав вважати, що в автомобілі перебуває порушник або людина, яка утримується насильно;
  • якщо у транспортному засобі є речі, використання яких заборонено чи обмежено;
  • якщо речі, що знаходяться в автомобілі, стосуються злочину.

Нагадаємо, раніше в країні сильно скоротили кількість блокпостів на ключових шляхах та містах. Наразі вони оптимізовані до 1,5 тисячі, а в результаті їх планують скоротити ще майже вдвічі.

Інформація з Інтернету.

Верховна Рада розширила перелік осіб, яким надається відстрочка від мобілізації та заборонила російські військові символи

Верховна Рада прийняла декілька законів в умовах воєнних дій в Україні.

Зокрема, прийнято Закон № 7272 (https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39408) про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Документом розширено перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Після того, як закон набере чинності, під мобілізацію НЕ ПІДПАДАТИМУТЬ:

  • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами;
  • наукові та науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь;
  • педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, якщо вони працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Також, було заборонено використання російської військової символіки (у другому читанні ухвалено законопроєкт № 7214 - https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39284).

Заборона поширюється на:

  • використання латинських літер «Z», «V» окремо (без правомірного контексту або в контексті виправдання збройної агресії рф проти України чи інших воєнних дій) або шляхом заміни цими літерами кириличних літер «З», «С», «В», «Ф» чи інших літер в окремих словах з візуальним акцентом на них.
  • використання символіки збройних сил російської федерації, зокрема її сухопутних військ, повітряно-космічних сил, ВМФ, ракетних сил стратегічного призначення, повітряно-десантних військ, ССО, інших збройних формувань та органів держави-терориста.

За порушення цих вимог передбачена цивільно-правова, адміністративна, адміністративно-господарська і кримінальна відповідальність відповідно до законодавства України.

При цьому відповідальність несуть як фізичні, так і юридичні особи, посадові особи юросіб, органів державної влади, місцевого самоврядування.

Разом із тим, не вважається порушенням, якщо таку символіку використовують у творах і матеріалах, створених із метою засудження російського нацистського тоталітарного режиму, воєнного вторгнення в Україну, якщо ця мета виражена в очевидній формі, виходячи зі змісту відповідного твору, матеріалу.

Інформація з Інтернету.

Ввезення авто на митну територію України без сплати податку на додану вартість, акцизного податку та митного збору

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24.03.2022 р. № 2142-IX, який набрав чинності 05.04.2022 р. передбачає, що вносяться зміни до Податкового кодексу України, зокрема:

«69.24. Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту».

«9-11. Установити, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей:

1) звільняються від оподаткування ввізним митом:

автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.

В свою чергу, Державна митна служба України повідомляє, що процедура оформлення автомобіля з іноземною реєстрацією залишається незмінною, окрім скасування мита, податку на додану вартість та акцизу.

Спрощення не застосовуються до авто з росії, білорусі та тимчасово окупованих територій.

ВАЖЛИВО: По завершенню дії воєнного стану, громадянам не потрібно буде доплачувати платежі, від яких вони наразі звільнені. Законом не передбачено відстрочень.

ВИСНОВОК:

Вказаний закон передбачає звільнення від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.

Порядок митного оформлення  транспортних засобів, ввезених на митну територію України (відповідно до Закону України від 15.04.2021 № 1403−IX)

Інформація з Інтернету.

Як отримати допомогу багатодітним сім’ям від ЮНІСЕФ через війну?

В Україні спільно з ЮНІСЕФ запустили програму грошової допомоги для родин з дітьми, які постраждали внаслідок війни з Росією

Про це повідомив заступник керівника Офісу Президента Кирил Тимошенко у Telegram-каналі.

Право на матеріальну допомогу мають родини з трьома чи більше дітьми до 18 років, якщо принаймні одна дитина ще немає 2 років. Також на неї можуть розраховувати родини з двома або більше дітьми, якщо один із неповнолітніх має інвалідність. Допомогу можуть отримати названі батьки або батьки-вихователі.

Спершу для подання заявки родина має зареєструватися на сайті програми: register.unicef.org. Її розглядатимуть фахівці ЮНІСЕФ та його партнери. Про рішення сповістять надіславши СМС на номер, який залишать у заявці.

Допомога надаватиметься одноразово на три місяці з розрахунку по 2 200 гривень на кожного члена родини. Проте сума не перебільшить виплати як на п’ять осіб. Тобто родина з п’яти членів одноразово може отримати 33 тисячі гривень.

Заявник має вказати у заяві банківський рахунок чи дебетову картку. Упродовж чотирьох тижнів після подання заявки кошти мають надійти. Перед тим як вказувати картку рекомендується перевірити доступ до рахунку та користування нею, аби процедура не затягнулася.

Інформація з Інтернету.

УВАГА! Шахраї поширюють фейковий чат-бот «Дія», де пропонують отримати грошову допомогу від держави

Останнім часом шахраї поширюють фейковий чат-бот державної платформи «Дія». За посиланням нібито кожен бажаючий, який офіційно працює в Україні,  має можливість отримати грошову підтримку від держави – 3 000 гривень.

Про це попереджає «Стоп фейк Дніпро».

Зазначається, що за посиланням відкривається «сторінка Приватбанк», де потрібно вказати ваш номер карти та CCV код.

«Будь ласка, ніколи не повідомляйте такі дані за невідомими посиланнями!» – попереджають українців.

Майте на увазі, що ні «Дія», ні Міністерство цифрової трансформації не розсилають жодних SMS чи повідомлень у Мережі. Про зарахування коштів повідомляє застосунок «Дія» та банк push-сповіщенням, у якому міститься лише текст, - жодних посилань.

Офіційний телеграм канал застосунку «Дія» - https://t.me/diia_gov

Інформація з Інтернету.

Нові підстави звільнення з військової служби та від мобілізації

ВРУ встановила додаткові підстави для звільнення з військової служби та відстрочки від мобілізації під час воєнного стану, які починають діяти з 14 квітня 2022 року.

Додаткові підстави для звільнення з військової служби під час воєнного стану визначає Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо звільнення від військової служби деяких категорій громадян» від 01.04.2022 № 2169.

Зокрема, з військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, зможуть звільнитися через сімейні обставини або інші поважні причини:

- військовослужбовці-жінки – у зв’язку з вагітністю;

- військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;

- один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;

- військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.

Жінкам та чоловікам, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який проходить військову службу, надали право на відстрочку від призову за мобілізацією та на строкову службу.

Відповідні зміни внесли у статтю 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та статтю 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Газета «Голос України» опублікувала Закон № 2169 13 квітня 2022 року. Документ набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 14 квітня 2022 року.

Інформація з Інтернету.

Президент України підписав закон про 100% гарантії депозитів фізосіб на період війни.

Президент України підписав Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб» № 2180-IX від 01.04.2022р., яким передбачається вирішення проблеми реструктуризації боргових зобов’язань ФГВФО перед Мінфіном, а також підвищення гарантованої державою суми коштів за вкладами до 600 тис. грн.

Про це повідомив у Телеграмі голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Крім іншого, Закон передбачає, що АТ «Ощадбанк» стане учасником системи гарантування вкладів фізичних осіб з дня набрання ним чинності, а також запроваджує 100% гарантію повернення вкладів у разі прийняття рішення про виведення банку з ринку протягом дії воєнного стану в Україні та трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім положень стосовно суми відшкодування коштів за вкладами у розмірі не менше 600 тисяч гривень, які набирають чинності через три місяці з дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Інформація з Інтернету.

У Верховній Раді пропонують саджати за грати за неповернення в країну після введення воєнного стану

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 7265 щодо обов’язку повернення до України певних осіб під час мобілізації.

Зокрема документом, пропонується ввести нову статтю 10-1 до ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» щодо обов’язку осіб, які згідно з законом підлягають призову на військову службу під час мобілізації, а також членів КМУ, керівників органів державної влади та їх заступників, народних депутатів України, сільських, селищних, міських голів, працівників правоохоронних органів України, суддів, суддів Конституційного Суду України, прокурорів, які перебувають за межами України, у разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного стану, за відсутності поважних причин повернутися в Україну.

Поважними причинами визначено заборону на виїзд з країни перебування, стихійні лиха, катастрофи, аварії, відрядження, перебування на стаціонарному лікуванні, інші обставини, які перешкоджають виїзду з країни перебування.

Зазначені особи зобов’язані будуть повернутися в Україну не пізніше, ніж п’ятнадцять днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану» щодо встановлення відповідальності за невиконання вимог закону щодо повернення в Україну після введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях».

Згідно з законопроектом невиконання вимог закону щодо повернення в Україну без поважних причин після введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях особою, яка згідно з законом підлягає призову на військову службу під час мобілізації, іншої особи, яка відповідно до закону зобов’язана повернутись в Україну із-за кордону, - каратиметься позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Інформація з Інтернету.

Як фіксувати руйнування житла і що робити, коли житло лишилось в окупованому місті

В результаті російської агресії проти України кожного дня руйнувань зазнають як інфраструктурні об’єкти так і житлові будинки. Так, станом на кінець березня 2022 року втрати України від нападу рашистів становлять уже понад $1 трлн.

Багато родин лишилися без житла через його руйнацію. Натомість держава готується компенсувати втрачене через війну житло. Відповідний законопроєкт уже ухвалено в першому читанні за основу. Проте не тільки від держави залежатиме, чи повернуть громадянам житло. Чому потрібно документувати руйнування власних помешкань і як це робити, розповів адвокат Роман Сімутін ресурсу Mind.

Громадянам, які залишили або втратили домівку вкрай важливо зробити необхідні базові кроки. Нижче покрокова інструкція щодо:

  1. Фіксації збитків і руйнації внаслідок обстрілів.
  2. Фіксації полишених домівок, які не зазнали руйнації.
  3. Механізму компенсації.

Як правильно зафіксувати збитки від руйнації внаслідок обстрілів?

  • Найефективніше – сфотографувати руйнування на телефон із прив’язкою до місцевості, сусідських будинків, вулиць та будь-яких орієнтирів. Тобто слід зробити не одне фото, а десятки – з деталізацією пошкоджень всередині, від меблів до техніки тощо. У більшості телефонів є можливість панорамного знімка – рекомендую.
  • Не менш ефективний, але менш доступний спосіб – відеозйомка з деталізацією пошкоджень (як зазначено в попередньому пункті). По можливості зробіть і наступне, що допоможе в майбутньому: проведіть фото- та відеофіксацію із сусідами, щоб вони були в кадрі та прокоментували не тільки пошкодження, а й вулицю та номер приватного будинку чи квартири.

Для чого це робити? Комісії та суди прискіпливо ставляться до визначення місця події. Натомість, у вас будуть зафіксовані пошкодження та руйнування, зокрема коли доступ до населеного пункту, де розташовано ваш будинок, відсутній (наприклад, він окупований) і важко довести, що це саме ваше домоволодіння. Фіксація місця на фото та відео за участю сусідів стане саме таким доказом.

  • Скласти акт пошкоджень (руйнувань) із представником громади (голова ОТГ, староста, представник адміністрації у районі-місті (комісія). Це ефективно? – Безумовно (один з найкращих доказів). Це можливо? – Практично ні (особливо якщо в громаді ведуться бойові дії або проводиться евакуація). Тому переходимо до альтернативного варіанту.
  • Скласти акт пошкоджень (руйнувань) без участі представників громади, але за обов’язкової участі свідків – сусідів. Назвати це неспростовним доказом важко, але, якщо додати фото- та відеофіксацію, це спростить доказування. Так, варіант не сповна ефективний, але його легше втілити.
  • Скласти акт пошкоджень (руйнувань) представниками ДСНС, які, наприклад, виїздили на пожежу або приймали участь у рятувальній операції. Знову ж таки це ефективно, але на практиці складно реалізовується.

Окремо зазначу, що в разі пожежі чинним законодавством на ДСНС покладено складання Акта про пожежу, в якому зазначаються причини її виникнення, які можливо достовірно встановити при огляді місця пожежі. Також у цьому акті зазначаються наслідки пожежі, зокрема, фіксуються пошкодження та ступень знищення будинку.

Тому, якщо працівниками ДСНС буде встановлено, що пожежа в домівці виникла внаслідок влучення бойового снаряда – це буде зафіксовано в Акті про пожежу. У такому випадку вам буде необхідно обов’язково отримати у працівників ДСНС копію такого Акту або ж записати його реквізити та підрозділ ДСНС, який виїжджав на пожежу, щоб отримати цей Акт після завершення бойових дій.

Відомості, що містяться в Акті про пожежу будуть неспростовними доказами виникнення пожежі саме внаслідок влучення бойового снаряда, а також доказами стану руйнувань і пошкоджень будинку, що надає можливість достовірно встановити розмір завданої майнової шкоди.

Якщо не змогли зафіксувати пошкодження житла

Якщо ж вам не вдалося реалізувати один із цих варіантів і ви не зафіксували пошкодження (руйнування) – не страшно. Це можливо довести, особливо коли маєте документи на будинок чи квартиру, просто фіксація і наявність документів у рази спрощує процес доказування та встановлення збитків.

Але, навіть якщо у вас не було документів на будинок (збудували без дозволів і реєстрації, таке трапляється часто), усе одно можна довести факт руйнувань вашої власності, правда, з вірогідністю на 99% через суд.

Є ще один нюанс із документами. До 2013 року право власності реєструвалося в органах БТІ, а з 2013-го всі дані про нерухоме майно почали вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Тож якщо у вас відомості про нерухомість внесені в державний реєстр, ви можете зробити витяг і підтвердити своє право власності. Але якщо ви втратили своє паперове право власності, видане до 2013 року, його потрібно буде відновлювати, а якщо БТІ чи архіви будуть знищені – вам однозначно доведеться збирати по крихтах докази та підтверджувати право власності. Водночас впевнений, що жодна державна структура не видасть вам дублікат права власності, тож доведеться пройти судову процедуру.

Як зафіксувати полишену домівку, що не зазнала руйнації?

Зберіть всі документи на право власності, сфотографуйте та зафільмуйте загальний план свого будинку – квартири. А потім – деталізовано, кожну кімнату з меблями, технікою тощо. Якщо є чеки, паспорти на техніку, меблі – забирайте із собою. Звертаюся до тих, хто не має права власності на будинок, але будинок фізично існує. Зробіть це обов’язково.

Який механізм компенсації

Поки не зрозуміло як проводитиметься компенсація збитків, оскільки держава ще не розробила методику, механізм встановлення збитків, оцінки вартості майна, застосування коефіцієнтів… і порядок виплат цієї компенсації.

Водночас відповідно до ст. 53 Женевської конвенції про захист жертв війни від 12 серпня 1949 року: «Будь-яке знищення окупаційною державою рухомого чи нерухомого майна, що є індивідуальною або колективною власністю приватних осіб чи держави, або інших громадських установ чи соціальних або кооперативних організацій забороняється, за винятком випадків, коли це є необхідним для проведення воєнних операцій».

І якщо зараз арештовують російські активи та на законодавчому рівні нашої та інших держав розробляють механізми їх вилучення, значить, одним зі способів компенсації буде покриття збитків коштом держави-агресора.

Інформація з Інтернету.

В Польщі спростили правила безкоштовного користування поїздами для українців

Польська залізниця спрощує правила безкоштовного користування поїздами на своїй території для українців. Відтепер українці, які не мають закордонного паспорта або номера PESEL, але мають квиток на поїзд від Укрзалізниці, оформлений в Україні для проїзду в Польщу, можуть надавати його для оформлення безкоштовних проїздних документів територією Польщі. Про це повідомили в Укрзалізниці. Там повідомили, що варто зберегти квиток на поїзд, який ви купували в Україні (як електронний, так і придбаний в касі) для подорожі в Польщу – він дає право на поїздки залізницею по території Польщі не тільки в день перетину кордону, але й надалі. Інші правила безкоштовного користування залізницею Польщі для українців залишаються такими ж, скористатись можливістю безкоштовного проїзду в поїздах 2-го класу TLK та IC можуть українці, які перетнули кордон з 24 лютого, та належать до наступних груп:

  • діти до 18 років;
  • жінки;
  • чоловіки старше 60 років;
  • чоловіки віж 18 до 60 років з інвалідністю.

Посадка в поїзди – по заздалегідь отриманих в касі безкоштовних квитках, які видаються за умови пред’явлення закордонного паспорта громадянина України або проїздного документа від Укрзалізниці на поїзд до Польщі або Повідомлення про присвоєння номеру PESEL разом з будь-яким іншим документом, що посвідчує особу. Громадянам з інвалідністю також треба пред’явити документи, що підтверджують їх інвалідність (українські – також підходять). Громадяни, інвалідність яких видно неозброєним оком, можуть не надавати відповідні документи. Перевозити багаж та тварин громадяни України можуть безкоштовно. З Польщі українці також можуть безкоштовно виїхати далі за кордон, дотримуючись тих самих правил (безкоштовні квитки доступні в міжнародних касах). Інформація з Інтернету.

Місцевій владі хочуть надати можливість змінювати ставки податків в умовах воєнного стану

Державна регуляторна служба України розробила законопроект про надання можливості органам місцевого самоврядування змінювати ставки податків без дотримання строку, встановленого Податковим кодексом України, в поточному податковому періоді в умовах воєнного стану. Так, відповідно до п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень. В умовах воєнного чи надзвичайного стану органи місцевого самоврядування мають потребу в оперативній зміні ставок місцевих податків та зборів, встановленні пільг з їх сплати. Проте Податковий кодекс України дозволяє це зробити лише до 15 липня року, що передує бюджетному. Громади матимуть реальну можливість оперативно реагувати на актуальну ситуацію і створювати відповідні податкові умови на власній території. Інформація з Інтернету.

Уряд спростив умови для ведення бізнесу: оголошено План заходів щодо дерегуляції господарської діяльності

Мінекономіки України спільно з Державною регуляторною службою ініціює підготовку дорожньої карти щодо вирішення критичних проблем бізнесу. Зокрема йдеться про оновлення Плану заходів щодо дерегуляції господарської діяльності. Громадські організації та бізнес-асоціації можуть долучитися до напрацювання пропозицій. Про це повідомляє прес-служба відомства. “На час воєнного стану Уряд значно спростив умови для відкриття та подальшого ведення бізнесу. Щоб почати свою справу, тепер достатньо подати лише декларацію через ЦНАП або онлайн, зокрема, через додаток Дія. Також для бізнесу на час війни продовжено термін дії дозволів на підприємницьку діяльність. Ми й надалі готові оперативно реагувати на потреби бізнесу та здійснювати кроки, необхідні для його ефективної діяльності”, – зауважив заступник Міністра економіки з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Ігор Дядюра. Пропозиції до Плану заходів щодо дерегуляції господарської діяльності можна подати до 19 квітня на електронні адреси meconomy@me.gov.ua та vluferenko@me.gov.ua. У листі необхідно зазначити опис проблеми, що виникає, можливі шляхи вирішення, а також суб’єкт та сферу регулювання. Інформація з Інтернету.

Термін постановки на облік для отримання держдопомоги внутрішнім переселенцям продовжили до 30 квітня

Внутрішні переселенці мають можливість до 30 квітня стати на облік для отримання державної допомоги. Відповідне рішення прийняв уряд, повідомила голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк. Так, переселенці, які звернуться за допомогою на проживання до 30 квітня, отримають її, починаючи з березня. «Держава розуміє як важко нині всім, хто через російську агресію змушений був залишити свій дім, тому старається допомогти всіма можливими способами: термін, щоб стати на облік для ВПО продовжили з 14 по 30 квітня» – зазначила Шуляк. Вона також нагадала, що компенсація передбачає виплати 2 тис. грн дорослим, 3 тис. дітям або особам з інвалідністю. Наразі внутрішньо переміщеним особам можна зареєструватися у Центрах надання адміністративних послуг, територіальних громадах і центрах соціального захисту. Також таку реєстрацію за деякий час можна здійснювати через «Дію». Інформація з Інтернету.

На період воєнного стану запроваджено спрощений порядок реєстрації безробітних та виплати допомоги по безробіттю: що він уявляє?

На період воєнного стану запроваджено спрощений порядок реєстрації безробітних та виплати допомоги по безробіттю. Що він уявляє собою та як ним можуть скористатися особи, які втратили роботу?

Як наразі стати на облік?

Відповідно до Постанови Кабміну від 19.03.2022 № 334 статус безробітного наразі надається особам працездатного віку, які не отримують пенсію та не мають передбачених законодавством доходів, з першого дня реєстрації у центрі зайнятості за їх особистою заявою. При цьому відповідну заяву можна подати до будь-якого центру зайнятості незалежно від місця фактичного / зареєстрованого проживання:

  • під час безпосереднього відвідування такого закладу;
  • в електронній формі, зокрема, через Портал Дія;
  • за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку.

Які документи потрібні?

Перелік документів відрізняється залежно від обраного способу звернення до центру зайнятості. Так, для взяття на облік та оформлення допомоги по безробіттю під час безпосереднього відвідування такого закладу необхідно мати із собою:

  • документ, що підтверджує особу, (наприклад, паспорт);
  • документ, що засвідчує місце реєстрації («прописку);
  • довідку про присвоєння РНОКПП (ідентифікаційний код);
  • трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості);
  • документ про освіту (за наявності);
  • інші документи (наприклад, довідку про взяття на облік ВПО).

Знайти найближчі працюючі центри зайнятості допоможе інтерактивна мапа https://cutt.ly/9FamcGD. У свою чергу під час електронного звернення за допомогою Порталу Дія https://cutt.ly/9FaEEgc достатньо заповнити, підписати та подати в електронній формі заяви про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю. Однак у цьому випадку під час першого візиту до центру зайнятості, який має бути призначено протягом 30 днів з дати завершення воєнного стану, необхідно буде подати й інші документи, наявність яких вимагається при взятті на облік в центрі зайнятості.

Чи є обмеження щодо подання документів через портал Дія?

Наразі скористатися електронною формою подання документів за допомогою Порталу Дія можуть лише громадяни України, які мають:

  • паспорт у формі ID-картки чи біометричний закордонний паспорт;
  • оформлений ідентифікаційний код;
  • банківський рахунок, відкритий за програмою «єПідтримка»;
  • змогу пройти електронну ідентифікацію за допомогою ДІЯ.Підпис, кваліфікованих електронних підпису, чи інших засобів, які дають змогу однозначно встановлювати особу.

При цьому для подання заяви про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю буде необхідно:

  1. створити особистий електронний кабінет користувача на Порталі Дія;
  2. заповнити та підписати заяви про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю, які формуються засобами Порталу Дія;
  3. подати до обраного центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю;
  4. обрати та/або відкрити банківський рахунок у межах програми «єПідтримка».

Звертаємо увагу, що Постановою Кабміну від 19.03.2022 № 334 також передбачено можливість подання документів й через застосунок Дія. Однак скористатися нею, коли послуга запрацює, зможуть лише особи, які відповідають наведеним вище вимогам щодо подання заяв через Портал Дія ТА при цьому на час введення воєнного стану мають/ мали визначене місце роботи на території м. Києва, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської або Чернігівської областей.

Як звернутися до центру зайнятості за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку?

Для тих, хто не має змоги відвідати центр зайнятості чи подати заяву в електронному вигляді, Державний центр зайнятості пропонує використати інші засоби телекомунікаційного зв’язку, а саме подати заявку:

  • онлайн через спеціальну форму https://cutt.ly/6FaTO7L;
  • електронною поштою. У цьому випадку роздруковані, заповнені, підписані та сфотографовані / зіскановані заяви https://cutt.ly/nFaT7fJ необхідно направити на електронну пошту inbox@dcz.es.gov.ua із зазначенням у темі листа слова «реєстрація» та прізвища, імені, по батькові заявника. При цьому додатки до листа в архіви не пакувати;
  • через «гарячі лінії» Державної служби зайнятості: +380963841043; +380677465665, +380635824623, +380990980243, +380981524170, +380683089314, +380934802190, +380963265646, +380993554905.

Разом із тим у випадку використання цих методів під час першого візиту до центру зайнятості, який має бути призначено протягом 30 днів з дати завершення воєнного стану, необхідно буде подати додаткові документи, наявність яких вимагається при взятті на облік в центрі зайнятості. Більше інформації про трудові відносини та зайнятість можна дізнатись у чат-боті Юридичний порадник для ВПО - «Вибрати питання» - «трудові питання, ФОП»:

(Viber, Telegram, Messenger). Інформація з Інтернету.

Допомога адвоката

ПЕРЕЛІК ВИДІВ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ:

Представництво та захист інтересів в: судах, поліції, прокуратурі, виконавчих службах в державних та недержавних структурах. Підготовка процесуальних документів будь якого  рівня: позовних заяв, скарг, клопотань, договорів. Сімейне право: розлучення, поділ майна. Проблеми з нерухомістю та земельними ділянками. Адміністративне право: повернення прав, допомога при дорожньо-транспортних пригодах, оскарження дій чи бездіяльності поліції та інших державних структур у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. Кримінальне право: захист потерпілого, обвинуваченого, свідка у кримінальній справі та судових розглядах, підготовка заяв про злочин та інших процесуальних документів у кримінальному провадженні. Фінансові проблеми: повернення грошових коштів від боржника, спори з банками ті фінансовими компаніями, фондом гарантування вкладів. Господарське право: повернення боргів, підготовка документів необхідних при здійсненні господарської діяльності, враховуючи міжнародні договори, ліквідація та банкрутство підприємств різних форм власності. Юридичні послуги щодо оформлення прав на нерухомість, супровід операцій з нерухомістю. Податкові питання: оскарження дій податкової, представництво в судах. Визнання фізичної особи банкрутом.

Час виведення алкоголю з організму

та коли водію можна сідати за кермо.

За який період з організму виводиться горілка, пиво та інші спиртні напої? Через скільки можна сідати за кермо після п’янки? Яка кількість проміле допускається для українських водіїв? Як швидше вивести алкоголь з крові і сечі? Саме ці питання найчастіше цікавлять водія після вживання спиртних напоїв. Це пов’язано з тим, що в Україні посилено відповідальність за керування автомобілем в нетверезому вигляді. Покарання за водіння в стані алкогольного сп’яніння – штраф в сумі 10 200 гривень і позбавлення прав на термін 1 рік. З 2020 року набирає чинності новий закон про кримінальну відповідальність за нетверезу їзду, який передбачає судимість і «драконівські» штрафи з позбавленням водійського посвідчення. Максимальне значення алкоголю в крові водія, допустиме в 2020 році – 0,2 проміле. Даний показник введений не випадково, оскільки існує ряд захворювань і продуктів, які підвищують вміст природного алкоголю в організмі людини. Тому, щоб уникнути необгрунтованих штрафів за «п’яну їзду», в Україні, як і в багатьох європейських країнах, встановлено гранично допустиму концентрацію етанолу в крові, сечі і видихуваному повітрі. На жаль деякі водії сприймають допустимі 0,2 проміле, як дозвіл випити за кермом і забувають, що алкоголь є однією з найбільш поширених причин ДТП. Своєрідний світовий рекорд за кількістю проміле за кермом встановлений чеським водієм – 8,39. При цьому смертельна доза для людини становить 5-6 проміле. Що цікаво, попередній рекорд теж належав чеху – 7,94 проміле алкоголю. Від чого залежить ступінь алкогольного сп’яніння? Ступінь алкогольного сп’яніння залежить від кількості і фортеці прийнятих спиртних напоїв, обсягу і складу з’їдених продуктів, віку, ваги і статі водія, а також загального стану організму. На порожній шлунок концентрація алкоголю в крові людини наростає набагато швидше і досягає максимуму приблизно через 30-80 хвилин, на повний шлунок процеси всмоктування спирту протікають повільніше – максимум алкоголю в крові спостерігається через 90-180 хвилин. Час виведення пива Пиво – найпоширеніший слабоалкогольний напій, тому водієві важливо правильно розрахувати період його вивітрювання. Наркологи стверджують, що пляшка пива об’ємом 0,5 літра повністю виводиться з організму протягом 2-2,5 годин. Літр пива вивітрюється через 4,5-5 годин, на повне виведення 1,5 літрів буде потрібно приблизно 7 годин. Період виведення горілки Мабуть, горілка самий часто вживається напій в нашій країні, але мало хто знає, як даний алкоголь проявляє себе при встановленні рівня сп’яніння. На думку експертів, горілка – досить підступний напій, оскільки після першої дози спиртного (100 мл) рівень алкоголю в крові становить близько 0,8 проміле. Заміри алкотестера після другої порції горілки показали 0,2 проміле, а ось третя доза (150 мл) привела до істотного стрибка – 2,75. Такі незвичайні дані обумовлені тим, що горілка, як і інші міцні спиртні напої, вступає в реакцію в шлунку і тільки після цього всмоктується в кров. Швидкість вивітрювання горілки приведена в таблиці. Термін виведення коньяку і віскі Любителі коньяку і віскі повинні знати, що принцип їх впливу на організм схожий з вживанням горілки. Однак, через присутність додаткових домішок, період повного очищення організму від коньяку і віскі триває приблизно на 10% довше, ніж від горілки (див. Таблицю). Тривалість виведення вина Термін вивітрювання 100 мл вина становить 1,5 години, для виведення 0,5 л НЕ кріпленого вина середньостатистичній людині потрібно близько 7,5 годин, а значить для повного очищення організму від 1 пляшки вина (700 мл) необхідно 10,5 годин. Як швидше вивести алкоголь з організму? Усім водіям, які задаються питанням, як швидко вивести алкоголь з організму щоб сісти за кермо, слід пам’ятати, що ніякі народні засоби і медикаменти не допоможуть моментально очистити організм від алкоголю і істотно знизити проміле в крові. Як правило, сідати за кермо після п’янки можна не раніше, ніж через добу. Більшість методів витвереження сприяють лише зняттю найбільш явних симптомів сп’яніння і приведення людини в більш-менш осудна стан. Так що ключовим моментом в процесі протверезіння є час. Інформація  з Інтернету.

Що робити якщо потрапив до реєстру боржників.

Якщо знайшли своє прізвище в Єдиному реєстрі боржників, але не маєте інформації про якісь боргові зобов’язання. «В цьому реєстрі зазначається, якщо виконується якесь судове рішення, хто є виконавцем – Державна виконавча служба чи приватний виконавець. Якщо немає ніяких відомостей і особа не отримувала ніякої інформації, що в неї є якісь боргові зобов’язання, і вона має їх платити, вона може звернутися до цих виконавців для того, щоб ознайомитись з виконавчим провадженням, зробити з нього копії. Як боржник за виконавчим провадженням особа має право це робити». Треба звернутись»як усно, так і письмово з підтвердженням, що це звернення було». «Наразі виконавці зловживають карантинними обмеженнями, не проводять прийом громадян, порушують їхні права і інтереси, і при цьому продовжують часто не відповідати на їхні звернення і продовжують вчиняти виконавчі дії… До цього свавілля треба бути готовим, треба фіксувати для того, якщо доведеться судитись, скаржитись на виконавців, треба довести, що діалогу з виконавцями не було. Інформацію, яку вони повинні були надавати, вони не надавали». Дії Боржника: «Якщо ми знаходимо себе в єдиному реєстрі боржників, або отримали якогось листа від виконавця, що є боргове зобов’язання, і ніякої іншої інформації ми не отримували, немає судового рішення, що особа винна, звертаємося до приватного виконавця усно, готуємо кілька письмових звернень-примірників, подаємо, якщо є можливість, через канцелярію, з позначкою на своїй копії про прийняття… Масово стоять скриньки у виконавчих службах для прийняття кореспонденції, туди можна кинути, але можуть бути ризики, що кинув в скриньку, підтвердження немає і до певного виконавця воно не надійде. Підтвердити це не зможеш. Є пошта, є варіант відправлення своєї кореспонденції цінним листом з описом вкладення, де ти чітко зазначаєш, що це заява до Державної виконавчої служби про надання інформації щодо боргу за певним виконавчим провадженням». Чи можуть людям з реєстру боржників обмежити виїзд за кордон: «Обмеження і заборона виїзду за кордон можливі у разі злісного ухилення від виконання судового рішення. Це має бути підтверджено, таке рішення ухвалюється виключно судами. Суди не завжди задовольняють відповідні клопотання виконавців… Не одразу це обмеження набуває чинності та діє після того, як відкрито виконавче провадження». Інформація з Інтернету.

Про відповідальність за невиконання законних вимог державного виконавця

Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Київ) надало наступне роз’яснення щодо відповідальності за невиконання законних вимог державного виконавця: Так, невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством України. Варто пам’ятати, що вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов’язкові для всіх органів, установ, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України. Вимога державного виконавця є письмовим документом, який складається у випадках, передбачених законом, та є обов’язковою для виконання органами, установами, організаціями, посадовими особами і фізичними особами щодо надання державному виконавцю документів або їх копій, необхідних для здійснення його повноважень, вчинення інших дій, необхідних для виконання рішення. У вимозі зазначаються: – найменування органу державної виконавчої служби; – дата відкриття та номер виконавчого провадження; – реквізити виконавчого документа, на підставі якого відкрито виконавче провадження (його резолютивна частина у разі потреби); – прізвище, ім’я та по батькові державного виконавця; – перелік дій, які необхідно вчинити; – строк виконання вимоги; – наслідки невиконання вимоги. Вимога підписується державним виконавцем та надсилається поштою чи іншими засобами зв’язку або вручається державним виконавцем особі, яка зобов’язана вчинити дії. У разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 1831 Кодексу про адміністративні правопорушення (несплата аліментів), чи порушення законних вимог виконавця фізичними, юридичними чи посадовими особами виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення на бланку за встановленою формою. Усі реквізити протоколу заповнюються виконавцем розбірливим почерком державною мовою. Не допускаються закреслення або виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, відносно якої він складений. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: – дата і місце його складання; – посада, прізвище, ім’я, по батькові виконавця, який склав протокол; – відомості про особу, яка притягується до адміністративного правопорушення; – нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за це правопорушення; – прізвища, адреси свідків, якщо вони є; – пояснення особи, яка притягуються до адміністративної відповідальності; – інші відомості, необхідні для вирішення справи. Один примірник протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Зверніть увагу: відмова від підписання протоколу не є підставою для припинення провадження у справі. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно з законом. Зокрема, згідно зі статтею 76 Закону України «Про виконавче провадження» за невиконання законних вимог виконавця, порушення вимог цього Закону, у т.ч. за несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із заробітної плати та інших доходів боржника, неподання або подання неправдивих відомостей про доходи і майновий стан боржника, ненадання боржником на вимогу виконавця декларації чи зазначення у декларації неправдивих відомостей або неповідомлення про зміну таких відомостей, неповідомлення боржником про зміну місця проживання (перебування) чи місцезнаходження або місця роботи (отримання доходів), а також за неявку без поважних причин за викликом виконавця винні особи несуть відповідальність відповідно до закону. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення. За наявності ознак кримінального правопорушення в діях особи, яка умисно перешкоджає виконанню рішення чи в інший спосіб порушує вимоги закону про виконавче провадження, виконавець складає акт про порушення і звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення. За низку діянь у межах виконавчого провадження передбачена кримінальна відповідальність, а саме: – ст.164 Кримінального кодексу України (далі – «КК України») – ухилення від сплати аліментів на утримання дітей; – ст.197 КК України – порушення обов’язків щодо охорони майна; – ст.342 КК України – опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу, члену громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовцеві; – ст.382 КК України – невиконання рішення суду; – ст.388 КК України – приховування майна. Питання про притягнення до кримінальної відповідальності у виконавчому провадженні вирішують органи прокуратури, органи внутрішніх справ або суд на підставі подання державного виконавця. Інформація з Інтернету. Вартість послуг адвоката